لینک های دسترسی

اوباما: عید فرصتی برای دستگیری نیازمندان است


مسلمانان در ایالات متحده امریکا به روز پنجشنبه، مانند مسلمانان بیشتر کشورهای جهان، از پایان ماه رمضان و نخستین روز عید فطر تجلیل کردند. باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده در پیامی، عید را برای مسلمانان امریکایی و جهان تبریک گفته است.

در حالی که شک و سؤظن ها تا هنوز بین مسلمانان و دیگر شهروندان امریکا پس از حملات یازدهم سپتمبر باقی مانده، رئیس جمهور ایالات متحده می گوید که افتخار داشت در ضیافت افطاری کاخ سفید با نماینده های جوامع اسلامی امریکا ملاقات کند و از سهم آنها در تقویت دموکراسی امریکا سپاسگزاری نماید.

در پیام تبریکی رئیس جمهور اوباما آمده است که ماه رمضان و روز های عید، فرصتی برای شکرگزاری از نعماتی است که همه از آن برخوردار اند و فرصتی است تا دست آنانی را گرفت که نیازمند می باشند.

در مساجد و نهاد های اسلامی در سراسر ایالات متحده امروز نماز عید به خاطر تعداد زیاد مسلمانان چندین بار برگزار شد.

امام محمد مجید، رئیس جامعۀ اسلامی امریکای شمالی عید را برای امریکایی های مسلمان از طریق یوتیوب تبریکی گفت و برنامه های تجمع مسلمانان امریکایی را در روز های آینده اعلام کرد. امام مجید افزود "نشست سالانۀ جامعۀ اسلامی امریکا فقط چند روز بعد در واشنگتن دی سی برگزار می شود که مسلمانان از سراسر ایالات متحده در آن اشتراک خواهند کرد."

عید افغانها در امریکا

افغان های مقیم ایالات متحده نیز امروز عید را به شکل سنتی آن با ادای نماز عید، خریداری شیرینی ها و رفتن به خانۀ دوستان شان تجلیل کردند.

اسدالله یوسفزی، مالک یک مغازۀ افغانی در ایالت ورجینیا از آمادگی های خود برای مشتریان اش در جریان روز های عید با صدای امریکا صحبت کرد و گفت که تلاش می روزد افغان های مقیم امریکا احساس نکنند که لوازم مورد نیاز شان در خارج از افغانستان پیدا نمی شود.

دیوید انسور، رئیس عمومی صدای امریکا نیز طی پیامی عید را برای مسلمانان جهان تبریک گفت. آقای انسور گفت که خبرنگاران صدای امریکا در جریان ماه رمضان تلاش کردند اخبار جهان را از طریق رادیو، تلویزیون و انترنت برای شما برسانند و از شما سپاسگزاریم که همراه ما هستید.

(در تهیۀ این گزارش از مطالب و مصاحبه های رونا درانی غورزنگ، خبرنگار صدای امریکا استفاده شده است)
  • 16x9 Image

    سید ظفر هاشمی

    سید ظفر هاشمی از سال ۲۰۰۷ به اینسو با رادیو آشنا صدای امریکا کار می کند. پیش از آن در شبکۀ خبررسانی سکریپس و مرکز بین المللی برای خبرنگاران در واشنگتن، رادیو نوا، دفتر تولیدی آواز و برنامۀ تحکیم ثبات در افغانستان سرگرم کار رسانه یی بود.

    هاشمی که درجۀ لسانس علوم سیاسی و ژورنالیزم را از دانشگاه مریلند ایالات متحده به دست آورده است، در حال حاضر مصروف فراگیری ماستری در رشتۀ حکومتداری در دانشگاه جانز هاپکینز ایالات متحده امریکا است.

XS
SM
MD
LG