لینک های دسترسی

Breaking News

افتتاح خط انتقال برق سنگتوده – پلخمری


افتتاح خط انتقال برق سنگتوده – پلخمری

افتتاح خط انتقال نیروی برق "سنگتوده- پلخمری"، شرایط را برای وارد شدن تاجکستان در بازار نیروی برق افغانستان فراهم کرده است.

عاقل عاقلوف، صدر اعظم تاجکستان این مطلب را به روز پنج ‌شنبه‌ ٢٧ اکتوبر در مراسم افتتاح این پروژه که با سرمایۀ بانک انکشاف انکشاف آسیایی تمویل می شود، اظهار داشت.

به گفتۀ آقای عاقلوف بهره برداری از این پروژه برای تاجکستان امکان فروش برق اضافی آن کشور را فراهم می سازد.

محمد قسیم فهیم، معاون رئیس جمهور افغانستان که در رأس هیأت افغانی به تاجکستان رفته بود، فعال شدن این لین انتقال برق را اقدام جدی تاجکستان برای بازسازی اقتصاد افغانستان توصیف کرد.

به گفتۀ آقای فهیم در مسیر انتقال این خط برق، زمینۀ بهبود وضع اقتصادی و اجتماعی ساکنان ولایات شمالی افغانستان مساعد خواهد شد.

هزینۀ این پروژه که کار آن در فبروری سال ٢٠٠٩ شروع شده بود به ٢٧ ملیون دالر بالغ می شود.

محمد اسماعیل خان، وزیر آب و انرژی افغانستان گفت که از طریق این خط در سال پنج ماه به مقدار ۳۰۰ میگا وات برق از تاجکستان به افغانستان فرستاده خواهد شد. وی گفت که در آینده با ارسال برق از تاجکستان و قرغزستان به پاکستان ظرفیت انتقال این خط تا ۴ هزار میگا وات بلند خواهد رفت.

به گفتۀ اسماعیل خان، طبق موافقتنامه یی که میان تاجکستان و افغانستان صورت گرفته است، به دلیل مشکل کمبود نیروی برق در تاجکستان در فصل های خزان و زمستان، صادرات انرژی برق به افغانستان تنها در ۵ ماه بهار و تابستان صورت خواهد گرفت.

محمد اسماعیل خان، سرپرست وزارت انرژی افغانستان گفت، که رقابت در بازار برق منطقه سالم بوده و کشورهای همسایۀ ازبکستان، ترکمنستان یا ایران به خاطر وارد نمودن انرژی برق از تاجکستان هیچ عکسل العملی نشان نداده‌ اند.

وزارت انرژی و صنایع تاجکستان مشعر است که ارزش یک کیلووات برق که از تاجکستان به افغانستان انتقال میآبد سی ونیم سینت امریکایی خواهد بود. درحالیکه جانب ازبکستان در حال حاضر یک کیلووات نیروی برق خود را به افغانستان به نرخ هفت ونیم سینت امریکایی به فروش میرساند.

XS
SM
MD
LG