لینک های دسترسی

Breaking News

اروپا: تاخیر در پـاسخ طالبان به فراخوان صلح، نشانۀ رد نیست


اتحادیۀ اروپا گفته است که پاسخ ندادن طالبان به فراخوان صلح حکومت افغانستان نگران کننده نیست.

پیری مایودان، سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان، که امروز در یک گفتمان تحت نام "گفتمان سرینا - فرهنگ افغانستان، فرهنگ صلح" در کابل صحبت میکرد، گفت که تاخیر در پـاسخ طالبان به فراخوان صلح، بـدین معناست که سران این گـروه با همدیگر دربارۀ پیشنهاد صلح مشغول مشوره اند.

حکومت افغانستان بیش از یک ماه قبل در دومین نشست پروسۀ کابل، طرح را پیشنهاد کرد که بر اساس آن قانون اساسی بازنگری و طالبان به عنوان یک حزب سیاسی شناخته خواهند شد.

شورای عالی صلح افغانستان نیز خوشبینی نشان داده که ممکن پاسخ طالبان به طرح ِ ارایه شده، مثبت باشد.

عبدالحکیم مجاهد، عضوی شورای عالی صلح افغانستان، به صدای امریکا گفته است که: "رهبری تحریک اسلامی طالبان تا حال در این مورد مشوره میکند و ممکن در یک وقت مناسب یک پاسخ مثبت را در مورد فراخون صلح ارایه کنند."

در گفتمان کابل، در کنار فرهنگ صلح، روی فکتورهای نیز صحبت شد که ممکن باعث تامین صلح و یا هم گسترش جنگ گردد. از جمله انتخابات که به گفتۀ بنیاد انتخابات شفاف افغانستان، مشکلات در آن به بحران بزرگ مبدل خواهد شد.

اتحادیۀ اروپا و شورای عالی صلح افغانستان در حالی در مورد احتمال پاسخ مثبت طالبان به فراخوان صلح ابراز خوشبینی میکنند که حملات هوایی نیروهای افغان و ائتلاف بین المللی، اخیراً بر مواضع طالبان بخصوص بر مراکز پروسس مواد مخدر که منبع اصلی تمویل این گروه تلقی میشود، افزایش یافته است.

اروپا: تاخیر در پـاسخ طالبان به فراخوان صلح، نشانۀ رد نیست
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:34 0:00

XS
SM
MD
LG