لینک های دسترسی

Breaking News

آینده افغانستان در حکومت امریکا به رهبری دونالد ترمپ


در نشستی که روز دوشنبه در فاکولته مطالعات پیشرفته بین المللی پوهنتون جانس هاپکینز در شهر واشنگتن دایر شد، تحلیل گران و سفرای پیشین ایالات متحده روی پالیسی ها و استراتیژی های احتمالی حکومت به رهبر دونالد ترمپ در ارتباط به افغانستان بحث کردند.

در این نشست، وضعیت کنونی منطقه مورد بحث قرار گرفت و اولویت های که برای حکومت جدید امریکا شاید مهم پنداشته شود، بر شمرده شد.

تحلیلگران بر این باور اند که حکومت آینده ایالات متحده به رهبری دونالد ترمپ باید به زود ترین فرصت و حتی قبل از آغاز کار رسمی آن حکومت، یک تعهد روشن را به افغانستان و منطقه داده و از ادامه پالیسی های که امریکا در قبال افغانستان دارد، اطمینان بدهد تا ماهیت حضور پایدار و تعهد امریکا در آن بخش جهان، البته تا زمانی که افغانستان یک شریک متعهد و مایل برای ایالات متحده باشد، کاملاً واضح و روشن باشد.

جیمز کنینگهم، عضو ارشد در مرکز آسیای جنوبی در واشنگتن که از اگست ۲۰۱۲ تا دسمبر ۲۰۱۴ سفیر امریکا در افغانستان بود و در یک دوره بسیار بحرانی و تاریخی در کابل حضور داشت، گفت که پالیسی روشنی که جامعه جهانی و افغانستان را از حضور امریکا در آن کشور اطمینان دهد طی چند سال اخیر وجود نداشته است.

او افزود: "ناکامی در فراهم آوری این وضاحت، به اعتماد دوستان و شرکای امریکا لطمه زده و باعث تشویق رقبای امریکا در منطقه می شود. همچنان باعث می گردد که بازیگران منطقه هم از مسئولیت های شان، شانه خالی کنند."

آقای کنینگهم گفت حکومت جدید امریکا باید افغانستان را در چارچوب گسترده تری از چالش هایی که ایالات متحده و شرکای آن کشور با آن روبرو اند، قرار دهد. او همچنین گفت که افغانستان یک معضله مجزا یا منفرد نیست بلکه بخشی از بحران وسیعتری است که جهان با آن مواجه بوده و حل و فصل این معضل هم بسیار دشوار است.

سفیر پیشین امریکا در افغانستان گفت که این مشکل به هیچ وجه توسط امریکا حل نخواهد شد اما واشنگتن می تواند نقش کلیدی را که حال هم دارد در این راستا بازی کند. او افزود که کدام راه حل کوتاه مدت در این مورد وجود ندارد.

آقای کنینگهم اضافه کرد که حکومت جدید امریکا باید با یک دیدگاه تازه به وضعیت کنونی افغانستان، حضور نظامی امریکا در آن کشور و توسعه سیاسی و اقتصادی افغانستان نگاه کند تا نیازمندی ها برای موثر بودن در افغانستان و منطقه را بر آورده سازد و با استراتیژی و پالیسی های بهتر به معضله افغانستان خاتمه بخشیده شود و سر انجام طالبان به پای میز مذاکره کشانده شوند.

کارشناسان و دیپلومات های ارشد پیشین ایالات متحده روی ادامه حمایت کشور شان از افغانستان تاکید ورزیدند.
کارشناسان و دیپلومات های ارشد پیشین ایالات متحده روی ادامه حمایت کشور شان از افغانستان تاکید ورزیدند.

سفیر پیشین امریکا در افغانستان گفت که جنگ افغانستان راه حل نظامی نداشته و باید از طریق راه حل های سیاسی و مذاکرات حل گردد اما به گفته وی اگر طالبان با استفاده از پناهگاه های امن خود در پاکستان به جنگ در افغانستان ادامه دهند، مصالحه ممکن نخواهد بود.

در جریان مبارزات انتخاباتی ایالات متحده و همچنین دوره انتقال ریاست جمهوری آن کشور، از افغانستان یاد نشده که به گفته سکات واردن، تحلیلگر در انستیتوت صلح در واشنگتن و عضو پیشین اداره سر مفتش ویژه ایالات متحده برای افغانستان (سیگار) یک نشانه خوب می باشد و نمایانگر آن است که یک نوع دیدگاه دو حزبی از اهمیت تعامل واقعی امریکا در افغانستان وجود دارد.

آقای واردن گفت: "زمانی که امریکا از عراق خارج شد، چگونه بی ثباتی بوجود آمد و داعش ظهور کرد. درست است که افغانستان و عراق دو کشور متفاوت می باشد اما اگر امریکا حضور پایدار نظامی و تعهد مدنی در افغانستان نداشته باشد، عدم اطمینان ایجاد می شود و خلای امنیتی ممکن خطر قابل توجه ای را ایجاد کند."

از جانبی هم آقای واردن تاکید کرد که برای خاتمه بخشیدن به ضیاع وقت از جانب طالبان و همسایگان افغانستان که در بی ثباتی آن کشور نقش دارند، باید با یک تعهد روشن از حضور پایدار امریکا در افغانستان پاسخ داد چون به گفته وی تعیین جدول زمانی برای خروج امریکایی ها از افغانستان، تندروان و کشور های منطقه را امید پیروزی داده بود و به همین علت تلاش های مصالحه در افغانستان به ثمر نرسید.

تحلیلگران می گویند که حکومت جدید ایالات متحده باید روی تقویت اقتصاد افغانستان، خود کفایی آن کشور و تطبیق موافقتنامه های تجارتی افغانستان با همسایگان آن کشور به ویژه پاکستان توجه بیشتر کند.

به گفته کارشناسان، از جمله جیمز کنینگهم، افتتاح بندر چابهار در ایران و انتقال امتعه هند به افغانستان از این طریق، تا حدی رویکرد های پاکستان در مقابل افغانستان را تغییر داد. به گفته آقای کنینگهم، به هر اندازه ای که در افغانستان میزان توسعه بیشتر شود به همان حد، کابل در مذاکرات صلح و ناکامی پاکستان در این راستا، دست بالا تر خواهد داشت.

سفیر پیشین ایالات متحده در افغانستان گفت: "یکی از موضوعاتی که در بررسی سیاست امریکا در قبال افغانستان باید به آن توجه شود این است که باید به پاکستان تفهیم گردد که تاثیر یک افغانستان با ثبات در منطقه چه خواهد بود. متصل بودن افغانستان با پاکستان از طریق تجارت و انرژی، چه منفعتی برای پاکستانی ها خواهد داشت؟"

بر اساس گزارش بانک انکشاف آسیایی، انتقال برق و مواد سوخت از طریق افغانستان به پاکستان که وضعیت اقتصادی آن کشور را به صورت فاحشی تغییر خواهد داد، یکی از گام های کلیدی برای آوردن ثبات در منطقه خواهد بود.

  • 16x9 Image

    ژیلا سمیعی - واشنگتن

    گوینده، مجری و تهیه کننده پیشین در رادیو کابل که بیشتر از ده سال است در بخش دری رادیو آشنا صدای امریکا، ایفای وظیفه می کند.

XS
SM
MD
LG