لینک های دسترسی

سنجش بیش از حد توانایی قوای افغان از طرف امریکا


سنجش بیش از حد توانایی قوای افغان از طرف امریکا

بررسی حکومت ایالات متحده امریکا میگوید، سیستم پنج ساله که مؤثریت قوای امنیتی افغان را ارزیابی مینماید دارای خلا است.

یک بررسی حکومت امریکا بیانگر آنست که سیستم پنج ساله که مؤثریت قوای امنیتی افغان را ارزیابی مینماید دارای خلا بوده، به سنجش های نادرست و مبالغوی در مورد توانایی شان جهت عملیات مستقلانه منجر گردیده است.

این گزارش مفتش عمومی خاص برای اعمار مجدد افغانستان که شام دوشنبه به نشر رسید، یک مثال از فعالیت های قوای پولیس در ولایت بغلان را می دهد که به آن در ماۀ اگست سال ۲۰۰۸ بالاترین درجه داده شده بود.

ولی تیم های ارزیابی امریکا و ناتو که در ماه فبروری امسال کوشیدند تا به این منطقه برگردند، دریافتند که قوای امنیتی در آنجا وجود نداشت و منطقه تحت کنترول شورشیان قرار دارد.

این تحقیق همچنان مشعر است که در ایجاد قوای امنیتی مستقل افغان به دلایل فساد اداری و سؤ استفاده از مواد مخدر در بین قوا و عدم موجودیت مربیان کافی با کفایت بین المللی، اخلال وارد گردیده است.

تورن جنرال ویلیم کالد ول، که مسؤلیت تمرین قوای امنیتی افغان را به عهده دارد، در یک پاسخ تحریری گفت گزارش مفتش ارشد کهنه و نا درست است.

ایالات متحدهٌ امریکا بیست و هفت ملیارد دالر را برای تمرینات و تجهیز قوای امنیتی افغان به مصرف رسانده است.

و طبق گزارش صفیه حساس، خبر نگار تلویزیون آشنای صدای امریکا، لوی څارنوال افغانستان اتهامات روزنامه واشنگتن پست مبنی بر این را که او دوسیه های برخی از مقامات بلند رتبه دولتی را عمدا معطل ساخته است، رد میکند.

محمد اسحق الکو، لوی څارنوال افغانستان این اتهامات را طی یک نشست خبری امروز در کابل تکذیب کرد.

واشنگتن پست این اتهامات را بروز دوشنبه به نشر رسانیده و نوشته است که لوی څارنوال افغانستان دوسیه های مقامات بلند رتبه افغان را معطل ساخته و همچنان در بیرون کردن صدیق چکری، وزیر سابق حج و اوقاف که متهم به فساد است، دست داشته است.

آقای الگو در این مورد گفت که وی مطابق ماده ۱۳۴ قانون اساسی، صلاحیت استقلالیت در کارش را دارد و خود در مورد کارش تصمیم میگیرد.

ضمنا در اعلامیۀ مطبوعاتی از جانب سفارت ایالات متحده در کابل درین مورد آمده است که آن سفارت در کابل با دفتر لوی څارنوالی و شخص لوی څارنوال تماس های منظم و شراکت محکمی دارد که در برگیرندۀ برنامه های نظارتی و تربیویی میباشد.

صحبت های سفیر ایالات متحده با شرکای آن شخصی بوده و سفارت نمیخواهد در آن مورد ابراز نظر رسمی نماید. ایالات متحده به تصامیم فردی اعضای حکومت افغانستان احترام قائل میباشد.

XS
SM
MD
LG