لینک های دسترسی

Breaking News

تعهد کمک مالی 150 میلیون یوری آلمان به افغانستان


انگلا مرکل صدراعظم آلمان می گوید کشورش 150 میلیون یورو – معادل 193 میلیون دالر - سالانه برای کمک به حمایت از قوای اردو و پولیس افغان بعد از ختم ماموریت تحت رهبری ناتو درافغانستان در سال 2014 کمک خواهد کرد.

انگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه در جریان امضأی موافقتنامۀ سند استراتیژیک با حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان تعهد کشورش را اعلام کرد.

خانم مرکل گفت انتظار می رود تعهدات مالی بیشتر در جلسه ناتو درشیکاگو روز یکشنبه و دوشنبه اعلام شود.

صدراعظم آلمان گفت: "جلسه ناتو در شیکاگو بر موضوعات امنیتی متمرکز خواهد داشت. به همین دلیل ما می خواهیم برای آن جلسه به خوبی اماده باشیم و 150 ملیون یورو برای حمایت افغانستان پیشنهاد کرده ایم."

حامد کرزی گفت کشورهای دیگر تاکنون حمایت مالی شان را به افغانستان به شمول استرالیا با تعهد یک صد ملیون دلار برای سه سال اعلام کرده است.

رئیس جمهور افغانستان گفت: "برخی کشورها تاکنون اعلام کرده اند، صدراعظم مرکل همین پیشتر 150 ملیون یورو را اعلام کرد. دیروز حکومت استرالیا تعهد 100 ملیون دالری برای سه سال را اعلام کرد. تمام تعهدات جامعه بین المللی آموزش و نگهداری از قوای افغان 4.1 ملیون دالر است."

بعد از ایالات متحده و برتانیه، عمده ترین بخش نیرو های خارجی در افغانستان از آلمان می باشد که قرار است تا سال 2014 آن کشور را ترک گویند.

آلمان درحال حاضر 4400 عسکر در افغانستان دارد.

ایالات متحده امیدوار است در نشست سران کشور های سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) در شیکاگو تعهدات اعضای این سازمان را برای تمویل مصارف قوای امنیتی افغانستان به دست آورد.

XS
SM
MD
LG