لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: افغانستان عمق استراتیژیک هیچ کشوری نمی‌شود


رئیس جمهور افغانستان می گوید که امیدوار است خشم بعضی همسایه‌ها موجب افتخار ملی برای مردمان کشورش باشند.

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان که از نشست وارسا به باور خودش دست پر برگشته است؛ امروز در مقابل خبرنگاران ظاهر شد و از جزئیات نشست سران ناتو در وارسای پولند سخن زد.

مبارزه با دهشت‌افگنی و تمویل نیروهای افغان تا سال ۲۰۲۰ میلادی از نکات اساسی نشست وارسا بود که به گفتۀ آقای غنی، افغانستان توانست به خواست‌هایش برسد و توجه دنیا را به اساس محراق تحرک مثبت جذب کند.

او گفت اجماع همگانی در مورد تروریزم در جهان اسلام، جامعۀ جهانی، کشورهای منطقه وجود دارد؛ به جز از یک کشور.

آقای غنی به روز شنبه نیز در بیانیه‌اش در نشست وارسا از عملکرد پاکستان در برابر دهشت‌افگنی انتقاد کرد و گفت که کابل به جز از پاکستان، همکاری همه کشورهای منطقه را برای ترویج صلح و ثبات در افغانستان با خود دارد و در مقابل اسلام‌آباد از این اظهارات متأسف و خشمگین شد.

اما امروز رئیس جمهور افغانستان گفت "امید است که خشم بعضی همسایه‌ها موجب افتخار ملی ما شود".

آقای غنی گفت، کشورش ثابت ساخت که نیت، طرح و راه‌های ایجاد طرح‌های صلح را دارد و نتایج نشست گروه چهارجانبه حقانیت دیدگاه افغانستان را در منطقه و جامعۀ جهانی به اثبات رساند.

افراط‌گرایی و تندروی از مشکلات اساسی جامعۀ جهانی شده است که به گفتۀ رئیس جمهور غنی، افغانستان اکنون در محراق اجماع بین‌المللی قرار گرفته است و کسانی که در مبارزه با دهشت‌افگنی در افغانستان همکاری نکرده اند، در حالت انزوا قرار گرفته اند و باید فکری به حال آیندۀ خود کنند.

این اشارۀ رئیس جمهور به فیصلۀ نشست گروه چهارجانبه است که بر اساس آن پاکستان علیه گروه‌های تندرو و افراطیِ که برضد حکومت افغانستان می‌جنگند، باید اقدامات عملی نظامی را روی دست می‌گرفت؛ اما اسلام‌آباد بعداً اعلام کرد که هیچ‌گاهی برضد طالبان افغان در خاک خود عملیات نظامی را انجام نمی‌دهد.

روابط کابل – اسلام‌آباد پس از این مسأله به سردی گرایید و بعد از نبرد مرزبانان افغان و پاکستانی در تورخم، این روابط پر تنش شد و حالا پس از نشست وارسا، رئیس جمهور افغانستان به پاکستان هشدار می‌دهد.

او گفت "افغانستان مناسبات نیک دولت با دولت، با همسایه خود پاکستان دارد؛ اما چند نکته باید اساسی باشد، افغانستان 5000 سال تاریخ دارد، حاشیه یا استراتیژیک دیپت هیچ مملکت نبود و تا ابدالابد نخواهد بود، حاکمیت ملی افغانستان را هر همسایه باید احترام کند".

از سوی دیگر با توجه به حوادث چند ماه اخیر در اروپا، امریکا، عربستان و ترکیه، آقای غنی گفت به این باور است که دهشت‌افگنان و حامیان‌شان تمام جهان اسلام را به گروگان گرفته‌اند ”جهان اسلام را امروز یک اقلیت برابر یک ناخن گروگان گرفته".

بار دیگر آقای غنی خطاب به پاکستان گفت که در دو سال گذشته این کشور حرف‌های خوبی زده است؛ اما افغان‌ها برای این که بالای پاکستان اعتماد کنند؛ منتظر عمل استند.

رئیس جمهور افغانستان در نشست وارسا گفت که با وجود تعهدات واضح در روند صلح چهارجانبه، پاکستان هنوز هم فرق خطرناکی را بین دهشت‌افگنان خوب و بد در عمل قایل می‌شود و وزارت خارجۀ پاکستان گفته است "وقت آن فرا رسیده تا به جای مقصر دانستن یکدیگر به طور مداوم، همکاری نزدیک بین افغانستان و پاکستان ایجاد شود".

در این حال شماری از آگاهان سیاسی و نظامی افغان از موضع‌گیری انتقادی آقای غنی در نشست وارسا ستایش کرده و به این عقیده اند که پاکستان باید با استفاده از شیوه‌های دیپلوماتیک و لابی‌گری مقامات افغان در سطح بین‌المللی به حاشیه رانده شود.

XS
SM
MD
LG