لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: طالبان از خانه‌های مردم منحیث سپر استفاده می‌کنند


دو روز پس از نشر گزارش‌ها در مورد تلفات غیرنظامیان در اثر حملات هوایی نیروهای افغان در ولایت نیمروز، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان طالبان را مقصر خوانده و گفته است که جنگجویان این گروه از خانه‌های مردم منحیث سپر استفاده می‌کنند.

ریاست جمهوری با نشر اعلامیهٔ به نقل از آقای غنی نوشته است: "طالبان و سایر گروه های تروریستی که از خانه های مردم و اماکن عامه به عنوان سپر استفاده می کنند، عامل اصلی تلفات ملکی بوده و تلفات ملکی از بدبختی های جنگ است که برای من و سایر مسوولین حکومت قابل پذیرش و تحمل نمی باشد."

رییس جمهور غنی ضمن تسلیت به خانواده‌های قربانیان به ارگان‌های امنیتی دستور داد تا این رویداد را بررسی کرده و یافته‌های شان را با ریاست جمهوری شریک سازند.

او همچنان به نیروهای امنیتی دستور داد که به خاطر جلوگیری از تلفات ملکی در جریان عملیات‌ها از دقت کامل کار بگیرند.

پیش از این وزارت دفاع افغانستان گفته بود که در آن حمله هراس‌افگنان هدف قرار گرفته اند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان امروز دوشنبه ۱۱ جنوری (۲۲ جدی) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که در حملۀ دوشب پیش نظامیان افغان یک قرارگاه طالبان در ولسوالی خاشرود نیمروز بمباران شده است.

آقای احمدزی گفت: "۱۴ تروریست به شمول نه پاکستانی کشته شدند و شش تن دیگر شان زخمی شدند."

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که آسیب‌دیدن غیرنظامیان در این حمله تحت بررسی هیات مشترک قرار دارد.

روز گذشته، بازمحمد ناصر، رییس شورای ولایتی نیمروز گفت که در نتیجۀ حملۀ هوایی نظامیان افغان ۱۳ غیرنظامی در آن ولایت کشته و دو تن دیگر زخمی شدند.

او افزود که این حملۀ هوایی نظامیان افغان بر یک اجتماع جنگجویان طالبان انجام شد که در نزدیکی یک منزل مسکونی گرد آمده بودند.

اما روز گذشته شماری از باشندگان ولسوالی خاشرود نیمروز، اجساد قربانیان را به گونۀ اعتراض به زرنج، مرکز آن ولایت انتقال داده بودند.

شماری از اعضای ولسی جرگه نیز امروز در جلسۀ عمومی از هدف قرارگرفتن غیرنظامیان در جریان این حمله انتقاد کردند.

میررحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه از نهادهای امنیتی خواست که در جریان عملیات از احتیاط لازم کار بگیرند تا تلفات جانی و خسارات مالی به غیرنظامیان وارد نشود.

اتحادیه اروپا نیز گفته است که مصوونیت غیرنظامیان در جریان درگیری‌های مسلحانه سنگ تهداب حقوق بشردوستانه بین المللی است.

این اتحادیه در تویتی نوشته است که گزارش‌های اخیر در مورد تلفات غیرنظامیان در پی حملات هوایی در ولایت‌های نیمروز و هلمند باید به طور کامل بررسی شود و از تامین عدالت اطمینان حاصل گردد.

طالبان هنوز در این مورد تبصره نکرده اند.

XS
SM
MD
LG