لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: در نبود احزاب سیاسی، حکومت ضعیف نمیشود


پس از موضعگیری اخیر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، ارگ اختلافات سیاسی را یک أصل دموکراسی خوانده است

ریاست جمهوری افغانستان می گوید، در عدم حضور داشت احزاب سیاسی در داخل نظام، حکومت وحدت ملی ناتوان نخواهد شد اما با آن هم این حکومت برای ایجاد وحدت ملی، به حمایت احزاب سیاسی و مردم نیاز دارد.

پس از موضعگیری اخیر حزب جمعیت اسلامی افغانستان، مقامات در ارگ اختلافات سیاسی واختلاف نظر را یک أصل دموکراسی وحق شهروندان کشور میداند.

نجیب الله آزاد، معاون سخنگوی ریاست جمهور میگوید "کسانیکه با حکومت افغانستان اختلاف نظر دارند، این یک اصل است، اگر در حکومت باشند (احزاب سیاسی) پذیرفته میشوند و حکومت تقویه میشود. اما اگر خارج از حکومت باشند، حکومت ضعیف نمیشود."

حزب جمعیت اسلامی، برای کار کردن در کنار حکومت، خط قرمز تعیین کرده است. پس از حملات انتحاری در مراسم جنازۀ سالم ایزدیار، پسر محمد علم ایزدیار، معاون اول مشرانو جرگه، صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجۀ افغانستان و رهبر جمعیت اسلامی، رویدادهای مرگبار اخیر در افغانستان را پرسش برانگیز خواند و گف که این رویدادها در در مورد "ارادۀ مسؤولان نهادهای امنیتی" در زمینۀ مبارزه آنان با گروه‌های تروریستی "تردید" ایجاد میکند.

رئیس جمعیت اسلامی، همکاری این حزب را با دولت مشروط به برآورده شدن سه خواست؛ برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور، و رهبری نهادهای امنیتی، پیگیری رویدادهای خونین اخیر و محاکمۀ عاملان آن و تطبیق کامل توافقنامۀ تشکیل حکومت وحدت ملی، دانست.

اما ارگ ریاست جمهوری با نشر یک اعلامیه، حنیف اتمر را یک شخص صادق به وطن توصیف کرد و پیشداوری در مورد مسوولان بخش امنیتی را مایۀ نگرانی و پراگنده شدن تمرکز قوای مسلح خواند.

تحلیلگران

پس از به میان آمدن اختلافِ حزب جمعیت اسلامی با ارگ، شماری از آگاهان امور میگویند که این گونه اختلافات میتواند حکومت را با فروپاشی روبرو کند و برای بیرون رفت از اوضاع فعلی، اجماع ملی و تلاش های مردمی را ضروری میپندارند.

برخی دیگر تطبیق کلی و همه گانی قانون را راۀ حل تلقی میکنند. به باور این گروه، اگر رئیس جمهور غنی بتواند تا جامعۀ جهانی را بر این قناعت دهد که گویا حکومت تحت رهبر او قانون را بدون درنظر داشت هر نوع مصلحت، بر همه گان یکسان تطبیق میکند، مشکلات در افغانستان خاتمه خواهد یافت.

اما یک تعداد دیگر، راۀ بیرون رفت از وضعیت بوجود آمدۀ فعلی را گذشت رهبران از خواست های شخصی، گروهی و قومی شان میپندارند و بر همبستگی رهبران و اتحاد مردم افغانستان تاکید دارند.

ارگ: در نبود احزاب سیاسی، حکومت ضعیف نمیشود
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

XS
SM
MD
LG