لینک های دسترسی

Breaking News

۱۸ میلیون مورد جدید سرطان در سال جاری پیش بینی شده است


بخش پژوهش سرطان سازمان جهانی صحت یا WHO با نشر گزارشی تخمین زده است که در سال جاری میلادی حدود ۱۸ ملیون مورد جدید سرطان در سراسر جهان تشخیص خواهد شد و بیش از ۹ ملیون مریض مبتلا به سرطان فوت خواهد کرد.

آماری تازه که ارائه شده است تا حدی بیشتر از آنچه است که بخش پژوهش سرطان سازمان جهانی صحت در سال ۲۰۱۲ پیش بینی کرده بود. کارشناسان می گویند افزایش موارد سرطان را میتوان تا حدی به رشد نفوس جهان و سالخوردگی افراد نسبت داد، اما به گفته کارشناسان مردم میتوانند برای کاهش خطر مبتلا شدن به سرطان، تلاش بیشتر کنند.

داکتر ایتن کروگ، رئیس اداره امراض غیر ساری در WHO می گوید که با اقدامات پیشگیرانه کلیدی با تمرکز بر برخی از عوامل اصلی خطر مانند سگرت کشیدن، نوشیدن شراب، فقدان فعالیت بدنی و رژیم نامناسب غذایی، جلو بسیاری از سرطان ها را میتوان گرفت.

به گفته داکتر کروگ، همچنان بسیار مهم است که کشور ها دسترسی فوری به تشخیص و معالجه سرطان را برای اتباع خود فراهم سازند. او گفت مریضان مبتلا به سرطان باید بدانند که ابتلا به سرطان به مفهوم حکم مرگ نیست.

گزارش این اداره پژوهشی حاکی است که نزدیک به ۴۴ ملیون نفر در حال حاضر بعد از گذشت پنج سال از تشخیص سرطان در وجود شان، زنده میباشند. بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از ۱۸۵ کشور جهان، در این گزارش تخمین زده میشود که از هر پنج مرد یکنفر شان و از هر شش زن یکنفر در طول زندگی شان، به مریضی سرطان مبتلا خواهند شد.

بخش پژوهش سرطان سازمان جهانی صحت می گوید که سرطان شش، کشنده ترین نوع سرطان است و به تعقیب آن سرطان پستان در زنان و بعد سرطان در روده بزرگ، کشنده میباشد.

بر اساس گزارش این اداره، بیش از مناصفه مرگ و میرهای ناشی از سرطان در آسیا، که ۶۰ در صد نفوس جهان را به خود جا داده است، رخ می دهد. در اروپا شمار مریضان مبتلا به سرطان ۲۳ درصد، در امریکا ۲۱ در صد و در افریقا باوجودی که میزان مریضان مبتلا به سرطان ۷ در صد میباشد، اما میزان مرگ و میر ناشی از سرطان قاره در این کشور بیشتر است، زیرا یا سرطان ها زود تشخیص نمی شود و یا با توجه به منابع محدود صحی در افریقا، تداوی درست آن محدود میباشد.

در کشور های انکشاف یافته، مساعی برای جلوگیری و وقایه، میزان ابتلا به سرطان های مختلف را کاهش داده است، اما در کشور های رو به انکشاف وضعیت مدنی و اقتصادی، روی افزایش سرطان ها تاثیر گذار بوده است.

داکتر فریدی بریی، رئیس بخش نظارت از سرطان در آژانس بین المللی پژوهش سرطان پیش بینی می کند که تا سال ۲۰۴۰ میلادی، ۲۹ ملیون نفر به سرطان مصاب شده و مرگ و میر ناشی از سرطان به ۱۶ ملیون نفر خواهد رسید.

XS
SM
MD
LG