لینک های دسترسی

Breaking News

رهایی دو مسلمان اویغور از زندان گوانتانامو


وزارت دفاع امریکا میگوید، دو تن از مسلمانان اقلیت اویغور چین، از زندان پایگاه نظامی گوانتانامو آزاد شده و در ال سلوادور اقامت گزیدند. این افراد، حدود ده سال را بدون کدام اتهامی در زندان سپری کردند.

حکومت چین خواستار استرداد اویغور های مسلمان از زندان گوانتانامو به چین شده است اما واشنگتن این تقاضای بجینگ را رد کرده و میگوید که این اویغور ها در چین مورد تعقیب خاص عدلی قرار خواهند گرفت. ایالات متحدۀ امریکا در جستجوی کشور هایست که تمایل پذیرش این افراد را داشته باشند.

مسلمانان چینایی که در گوانتانامو نگهداری شده اند، در اواخر 2001 در سرحدات افغانستان و پاکستان دستگیر شده بودند. نوری تورکل وکیل مدافع این افراد میگویند، موکلین او میتوانستند در اوایل 2003 از زندان رهایی یابند:

"این داستان زندانی شدن اویغور ها در گوانتانامو، همه و همه چیزی جز اشتباه نیست. این اویغور ها هم در دورۀ بوش و هم در دورۀ اوباما، فقط به خاطر سیاست های داخلی و بین المللی زندانی مانده اند."

با آزاد شدن دو تن از مسلمانان چینایی و رهسپاری شان به ال سلوادور، تعداد زندانیان فعلی گوانتانامو به 169 تن رسید. سه اویغور دیگر نیز قرار است آزاد گردند اما قبل از آن باید کشوری برای میزبانی آنان پیدا شود.

XS
SM
MD
LG