لینک های دسترسی

Breaking News

آیا کلیسای ایا صوفیه استانبول باز به مسجد مبدل می‌شود؟


رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه روز جمعه دهم جولای (۲۰ سرطان) اعلام كرد كه هاگیا صوفیا (ایا صوفیه)، یكی از عجایب معماری جهان، به روی عبادت‌کنندگان مسلمان باز می‌شود؛ اقدامی که سبب خشم مسیحیان در یونان شد.

این اظهارات وی پس از آن صورت گرفت كه یک محکمهٔ تركیه، این کلیسای قرن ششم مربوط به امپراتوری بیزانس (بزنتین) را به عنوان موزیم رد كرده و راه برای تبدیل کردن دوبارهٔ آن به مسجد را فراهم ساخت.

ایاصوفیه، میراث جهانی ادارۀ آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در استانبول است.

این مکان ابتدا به عنوان کلیسای جامع در زمان امپراتوری بزنتین مسیحی ساخته شد، اما پس از فتح قسطنطینیه (استانبول امروزی) در سال ۱۴۵۳ توسط امپراتوری عثمانی به مسجد تبدیل شد.

شورای ایالتی، که عالی ترین محکمهٔ اداری ترکیه است، به توافق آرا تصمیم سال ۱۹۳۴ کابینه ترکیه را لغو کرد و گفت که هاگیا صوفیا به حیث مسجد در قباله املاک آن ذکر شده است.

این اقدام اردوغان نه تنها با غرب و دشمن تاریخی ترکیه، یونان، بلکه با روسیه نیز سبب ایجاد تنش خواهد شد.

یونان این اقدام ترکیه را "خشم آشکار علیه جهان متمدن" خوانده وگفت که این نمایش ملی‌گراینانهٔ اردوغان این کشور را شش قرن به عقب می‌برد.

کلیسای ارتوداکس روسیه نیز گفته است: " صدای میلیون ها مسیحی شنیده نشد. "

یونسکو در اوایل روز جمعه به ترکیه هشدار داده بود كه هاگیا صوفیا را به مسجد تبدیل نکند و خواستار گفتگو پیش از تصمیم گیری در مورد این مکان تاریخی شد.

هاگیا صوفیا از سال ۱۹۳۵ منحیث موزیم توسط پیروان تمام ادیان استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG