لینک های دسترسی

Breaking News

بهبود امنیت و انکشاف در ولایت هلمند


والی هلمند می گوید که از سال ٢٠٠٨ به این سو تغییرات شگرفی در ساحات امنیت، مبارزه با کشت خشخاش، معارف و باز سازی در هلمند رونما گردیده است.

گلاب منگل، والی هلمند که همراه با چارلس گورگانوس، فرمانده نیرو های امریکایی در جنوب غرب افغانستان از شهر لشکرگاه طی یک کنفرانس ویدیویی با خبرنگاران در وزارت دفاع ایالات متحده صحبت می کرد، معلوماتی را در مورد پیشرفت های آن ولایت ارایه کرد.

منگل می گوید که چهار سال پیش شهر لشکرگاه – مرکز هلمند – در محاصره مخالفین دولت بود، در چهار ولسوالی مخالفین حاکمیت مطلق داشته و در شمار دیگر ولسوالی ها تعداد اندک نیرو های افغان در یگان پوسته مستقر بودند. او می گوید که در آن زمان تنها یک لوای اردوی ملی و شمار اندک نیرو های پولیس غیر مسلکی و آن هم معتاد با مواد مخدر برای امنیت هلمند توظیف شده بود.

گلاب منگل می گوید که با استقرار سربازان امریکایی و تشکیل سه لوا در چوکات قول اردوی ٢١٥ اردوی ملی در هلمند همه چیز یکبارگی تغییر کرد. با راه اندازی یک سلسله عملیات ها مقاومت مخالفین در هم شکست و اکنون پولیس ملی در شمار زیاد ولسوالی های مستقر شده است. او اضافه می کند که در 80 در صد پولیس مستقر در هلمند منسوبین مسلکی، آموزش دیده و مجهز اند.

والی هلمند از قیرریزی 300 کیلومتر سرک و اتصال مرکز آن ولایت با ولسوالی ها، ایجاد صد ها مکتب، پوهنتون های دولتی و غیردولتی، ده ها کلینک و شفاخانه، ترمیم و پاک کاری 5000 کیلومتر کانال آبیاری نیز به عنوان پیشرفت های دیگری یاد آور شد. او علاوه کرد که از سال ٢٠٠٨ به این سو کشت خشخاش در آن ولایت به قدرکافی کاهش یافته است و اکنون جای آن را گندم و پنبه گرفته است.

والی هلمند می گوید که به پاداش این پیشرفت ها حکومت ایالات متحده ١٠ میلیون دالر را به آن ولایت منحيث پیشتاز ترین ولایت در عرصۀ عمرانی مساعدت کرده است.

جنرال چارلس گورگانوس، فرمانده نیرو های امریکایی در جنوب غرب افغانستان نیز از پیشرفت های متداوم در هلمند سخن گفت اما افزود که هنوز هم آزمون هایی موجود است. جنرال گورگانوس گفت که هلمند در آستانۀ مرحلۀ دوم خروج قوای خارجی از آن ولایت قرار دارد.

جنرال چارلس گورگانوس، فرمانده نیرو های امریکایی در جنوب غرب افغانستان
جنرال چارلس گورگانوس، فرمانده نیرو های امریکایی در جنوب غرب افغانستان

او تایید می کند که در بخش حکومت داری و حاکمیت قانون کار هایی انجام یافته است و آن ولایت به گفتۀ او در مسیر درستی در حرکت است.

گورگانوس می گوید که سربازان امریکایی از ستراتیژی جنگ با شورشیان مخالف حکومت افغانستان، به صوب معاونت سربازان افغان در امور امنیت در حرکت اند.

والی هلمند در پاسخ به سوالی که آیا به خاطر خروج قوای خارجی از هلمند نگران نیست و آیا تغییری را به دنبال خروج قوای خارجی از آن ولایت مشاهده نمی کند، گفت که طالبان برای اخلال امنیت تلاش خواهند کرد، اما اکنون نیرو های امنیتی افغان به قدر کافی تقویه و تجهیز شده اند تا جلو طالبان را بگیرند.

او اضافه کرد که تامین امنیت مناطقی که در مراحل پیشین روند انتقال به نیرو های افغان تحویل داده شد، خود گواه این امر است که نیرو های افغان می توانند از کشور شان به خوبی دفاع کنند.

قرار است تا پایان سال 2013 میلادی تمام مسوولیت های امنیتی از قوای خارجی به نیرو های افغان تحویل داده شود و تا پایان سال 2014 اکثر نیرو های بین المللی از افغانستان خارج شوند.

XS
SM
MD
LG