لینک های دسترسی

Breaking News

افتتاح اولین نمایشگاه محصولات زراعتی دهقانان هرات


افتتاح اولین نمایشگاه محصولات زراعتی دهقانان هرات

بعد از گذشت صدها سال نخستین نمایشگاه محصولات زراعتی در ولایت هرات زیر نام "مهرگان" با حضور معین وزارت زراعت افغانستان افتتاح شد.

این نمایشگاه به منظور شكرگذاری از نعمات طبیعی، توسط دهاقین و به ابتكار ریاست زراعت هرات ایجاد شده است.

داوود صبا والی هرات در مراسم افتتاحیه جشن مهرگان گفت برگزاری همچون نمایشگاه هایی میتواند كمكی بزرگ در رشد و پیشرفت سكتور زراعت باشد.

داوود صبا والی هرات
داوود صبا والی هرات

داوود صبا گفت "ما از طریق این نمایشگاه متوجه كمبودات خود در عرصه بازاریابی و كیفیت محصولات خواهیم شد و بر اساس یافته هایی كه از این نمایشگاه بدست خواهد آمد ما در آینده میتوانیم روی اصل مسئله كه مدرنیزه ساختن سكتور زراعت در ولایت هرات، بلند بردن موثریت و مولدیت در نظام تولیدی زراعت و بالاخره ارزش افزایی كه یكی از اساسی ترین عناصر در متحول ساختن زنده گی دهقانان است متوجه شویم."

فقیر احمد بیانگر رئیس زراعت هرات
فقیر احمد بیانگر رئیس زراعت هرات

همزمان با افتتاح این نمایشگاه فقیر احمد بیانگر رییس زراعت هرات از افزایش ١۵ فیصدی محصولات زراعتی در این ولایت خبر میدهد.

رییس زراعت هرات گفت "به استثنای كشت للمی ما كه متاسفانه مقدار زیادی از آن امسال در هرات صدمه دیده متباقی كشت های زراعتی و محصولات ما در هرات با ده تا پانزده فیصد افزایش نسبت به سال گذشته همراه بوده است."

همزمان با این شماری از دهقانان در ولایت هرات از عدم توجه مسئولین به سكتور زراعت انتقاد میكنند.

بگفته آنها در حال حاضر بیشتر دهاقین به كارهای دیگر روی آورده اند.

عبدالحمید یكی از دهقانان ولسوالی انجیل هرات
عبدالحمید یكی از دهقانان ولسوالی انجیل هرات

حاجی عبدالقادر یكی از دهقانان ولسوالی گذره هرات میگوید ما از وضعیت زراعت راضی نیستیم چون قیمت گندم پایین است و دهقانان دل گرمی به كار ندارند، او میگوید اگر وزارت زراعت متوجه ما باشد و حاصل گندم ما را خریداری كند به قیمتی بلند تر ما میتوانیم به كار زراعت ادامه بدهیم.

عبدالحمید یكی از دهقانان ولسوالی انجیل هرات میگوید یك عده ای از ما دهقانان كه ملك شخصی نداریم در اخر سال میبینیم كه عواید تكافوی مشكلات ما را نمیكند و ما مجبور میشویم تا به شغل دیگری رو بیاوریم."

حاجی عبدالقادر یكی از دهقانان ولسوالی گذره هرات
حاجی عبدالقادر یكی از دهقانان ولسوالی گذره هرات

در مقابل عبدالغنی غوریانی معین مسلكی وزارت زراعت افغانستان از همكاری های بیشتر با دهاقین افغان در آینده نزدیك خبر میدهد.

عبدالغنی غوریانی گفت از طرف وزارت زراعت ما همیشه همكار خواهد بودیم و جزو پلان های بازار یابی و رشد و توسعه ماركیت یكی از آن دایر نمودن جشن ها و نمایشگاه های محصولات زراعتی است.

عبدالغنی غوریانی معین مسلكی وزارت زراعت افغانستان
عبدالغنی غوریانی معین مسلكی وزارت زراعت افغانستان

در آینده نه تنها در هرات بلكه در ولایت هایی مثل ننگرهار، قندز، مزار، قندهار و كابل كه محصولات زراعتی عمده دارند چنین نمایشگاه هایی را دایر خواهیم كرد.

فراموش نباید كرد كه زراعت عامل اصلی و تأثیر گذار در اقتصاد افغانستان است.

در حال حاضر درآمد ٣٦ فیصد مردم هرات از راه زراعت تأمین میشود كه ارزش تولیدات زراعتی در ولایت هرات سالانه در حدود ٣٢۵ میلیون دالر آمریكایی است.

XS
SM
MD
LG