لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید بر استفاده از کمربند ایمنی در واسطه نقلیه در هرات


تاکید بر استفاده از کمربند ایمنی در واسطه نقلیه در هرات

مسؤولان شفاخانه هرات میگویند روزانه ٢۰ نفر بر اثر استفاده نكردن از وسایل ایمنی چون كلاه و كمربند در هنگام دریوری مجروح میشوند. این وسایل به‌ منظور ایمن نگه داشتن سرنشینان در برابر آسیب‌ های احتمالی تصادف و یا توقف ناگهانی طراحی شده‌است.

کمربند و کلاه ایمنی را میتوان از جمله محافظ های مهم در حادثات ترافیكی برای دریوران به حساب آورد.

به باور آگاهان ۷۰ فیصد مرگ و میر در حادثات ترافیكی بر اثر عدم استفاده از وسایل ایمنی چون كمربند و كلاه رخ میدهد.

ولایت هرات که در نوع الف شهرهای افغانستان می باشد نیز خالی از این آمار نیست.

داكتر بركت الله محمدی مسئول بخش عاجل شفاخانه حوزوی هرات به رادیو آشنا صدای امریکا گفت روزانه ٢۰ نفر بر اثر استفاده نكردن از وسایل ایمنی در این ولایت مجروح میشوند.

او گفت "بدبختانه که در داخل کشور اصلا مسایل ایمنی هیچ رعایت نمیشود و ما بر اساس آمارهایی که داریم روزانه از اول سال تا بحال حدود ٢۰ مجروح ترافیکی مراجعه داریم که اینها به اثر عدم استفاده درست از وسایل ایمنی میباشند."

وقتی از مردم خصوصا دریوران وسایط نقلیه در مورد عدم استفاده شان از وسایل ایمنی سئوال میكنیم آنها نهادینه نشدن این فرهنگ در جامعه را دلیلی بر عدم استفاده خود بیان میكنند.

غلام سخی دریور تاکسی میگوید بخاطر اینکه هنوز فرهنگ کمربند ایمنی جا نیافتاده ما نمیتوانیم بسته کنیم وقتی این را میبندیم همه ما را میبینند و مسخره میکنند ،بعد از ان هم یک نوع بعذابی خاص دارد من یک شخص تاکسی ران هستم و نمیشود که هر لحظه که یکجا نگه میدارم و پیاده میشوم کمربند را ببندم و باز کنم.
وحید یکی از موتورسایکل سواران در هرات میگوید مردم یک رقمی هستند که اگر کلاه ایمنی استفاده کنیم ما را مورد تمسخر قرار میدهند ما هم همین مجبوریت را داریم و میخواهیم همرنگ دیگران باشیم تا به ما نخندند.

امین الله میهن یار رییس ترافیك هرات
امین الله میهن یار رییس ترافیك هرات

امین الله میهن یار رییس ترافیك هرات اما میگوید در تلاشند تا فرهنگ استفاده از وسایل ایمنی در بین مردم را نهادینه سازند.

او می گوید اداره ترافیک ولایت هرات با استفاده از کمربند و کلاه ایمنی برای دریوران سعی میکند تا امنیت ترافیکی برای تمام شهروندان هرات بخصوص دریوران را بوجود آورد و کسانی هم که از این وسایل ایمنی استفاده کرده اند به مراتب شدت مصدومیت شان کم بوده و در بعضی موارد هم اصلا مصدوم نشده اند.
میهن یار میگوید ما کوشش میکنیم تا این فرهنگ را بطور همگانی در سطح ولایت هرات نهادینه نماییم.

آقای میهن یار استفاده از كمربند و كلاه ایمنی را یگانه محافظ در مقابل خطرات حادثات ترافیكی میخواند.

او می گوید "موثریت کمربند ایمنی را ما به شکل گسترده و عمیق در جریان ترافیک دیده ایم، حتی اگر سرعت موترها زیر بیست کیلومتر باشد اما با ایست ناگهانی میتواند باعث قطع شدن رگ های گردن و کمر دریوران شود، درمقابل کسانی که از وسایل ایمنی استفاده میکنند به مراتب سلامتشان بهتر حفظ میشود."

رییس اداره ترافیک هرات همچنان از برخورد شدید با افراد متخلف كه از وسایل ایمنی استفاده نمیكنند خبر میدهد.

او می گوید "متاسفانه جوانان خود سری هستند که شامل جریان ترافیک بوده و بستن کمربند را برای خود عار میدانند و استفاده نمیکنند ،بنابراین پولیس ترافیک از موخذه های ترافیکی و توقف وسایط شان برای برخورد استفاده میکند."

به هر حال استفاده از وسایل ایمنی چون كلاه و كمربند در هنگام دریوری نه تنها اطمینانی برای صحت بوده بلكه استفاده دوامدار از این وسایل میتواند به نهادینه شدن این فرهنگ در کشوری چون افغانستان كمكی بس بزرگ باشد.

XS
SM
MD
LG