لینک های دسترسی

عملیه رای دهی در هرات


دومین دور انتخابات مجلس نماینده گان در ولایت هرات در حالی برگذار گردید که در اثر انفجار ماین در دو ولسوالی این ولایت، حد اقل ۶ تن کشته و ۹ تن دیگر زخم برداشتند.

حوالی ساعت ۷ و ۵ دقیقه صبح روز شنبه انتخابات دور دوم مجلس نماینده گان در ولایت هرات با حضور داشت والی و مقامات بلند رتبه دولتی در لیسه گوهر شاد این ولایت آغاز گردید.

جمعیت اندکی پشت دروازه این محل رای دهی منتظر بودند تا رای دهی آغاز یابد. داکتر محمد داود صبا، والی هرات هنگام انداختن رای به صندوق، به مردم اطمینان داد که تمامی تدابیر لازم برای هر چه بهتر برگذار شدن انتخابات گرفته شده است.

تا حوالی ظهر روند مراجعه مردم به محلات رای دهی در مرکز شهر به صورت بطی پیش می رفت. اما حوالی ظهر یکباره مردم به سوی محلات هجوم آوردند تا جای که چندین مرکز رای دهی که در نقاط مزدحم شهر موقعیت داشتند، با مشکل کمبود اوراق رای دهی مواجه شدند. مردم نظرات متفاوتی پیرامون انتخابات دارند.

رفته رفته در بعد از ظهر مشکل کمبود اوراق رای دهی با مشکلات دیگری از قبیل پاک شدن رنگ انگشت و اعمال نفوذ بعضی از کاندیدان و زورمندان خصوصا در ولسوالی های هرات یک جا گردید.

مردم در ولسوالی های هرات در تماس های تلفونی به چندین شبکه محلی رادیویی در این ولایت خبر از تقلب و تخطی دادند.

مسوولین کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی نیز این شکایات را تایید می کنند. احمد سعید حقیقی، مسوول کمیسیون شکایات انتخاباتی در هرات میگوید میزان این تخطی ها نگران کننده است.

عصر امروز داکتر داوود صبا والی هرات در یک کنفرانس خبری تایید نمود که حد اقل ۶ تن به شمول یک سرباز اردو در دواقعه انفجار در ولسوالی های هرات کشته و ۹ تن دیگر زخمی شده اند.

انتخابات حوالی ساعت ۴ بعد از ظهر در حالی اختتام یافت که در چندین محل رای دهی داخل شهر شماری از مردم پشت دروازه ها باقی مانده و رای دادن محروم شدند. بالافاصله پروسه شمارش |آراء در داخل مراکز آغاز یافت. هزاران ناظر ملی و بین المللی بر پروسه شمارش آراء نظارت می کنند.

اما با همه این ها مقامات محلی هرات برگذاری بی خطر این انتخابات را دست آورد بزرگ دولت و مردم در هرات میدانند.

XS
SM
MD
LG