لینک های دسترسی

عدم حمایت دولت ازصنعتگران منجر به بسته شدن فابریکه های تولیدی شده است


عدم حمایت دولت ازصنعتگران منجر به بسته شدن فابریکه های تولیدی شده است

این صنعتگران می گویند در صدر مشکلات آنان مسله دمپینگ کشورهای همسایه قرار دارد. به گفته ده ها کارخانه دار شهرک صنعتی هرات ورود اجناس مشابه با تولیدات داخلی از ایران و فروش آن زیر قیمت بازار باعث شده است که تولیدکننده گان داخلی با مشکلات فراوان روبرو شوند.

سیاست دمپینگ به شیوه ای گفته می شود که در آن کارخانه ، یا کشور ی محصولات تولیدی خودرا در کشور دیگر برای شکستاندن قیمت و شکست دادن تولید کننده گان داخلی آن کشور برای مدتی معین زیر قمیت بازار فروش عرضه می کند. و زمانی که شرکت های داخلی از میدان زقابت بدر شدند باردیگر قیمت هارا افزایش می دهد.

تولید کننده گان داخلی در شهرک صنعتی هرات عدم حمایت و نظارت دولت را دلیل اصلی ایجاد این وضعیت می دانند.

آقاي خادم موسس فابريكه صنعتي رُب است. او مي گويد در سالهاي گذشته براي حدودا 2000 تن از دهاقين هرات، شرايط كار را آماده كرده است.

اما حالا كه رب ايراني بدون وضع محدويت هاي لازم گمركي وارد كشور مي شود، كار اين فابريكه را متوقف كرده است.

مسولین کارخانجات تولیدی در شهرک صنعتی هرات خواستار توقف واردات اجناس مشاب و همچنین بالا بردن تعرفه های مالیاتی بر این اجناس از جانب دولت هستند.

اما به نظر می رسد برای دولت افغانستان بنابه تعریفی که از اقتصاد بازار آزاد دارد کنترل این وضعیت کار مشکل و گاه غیر ممکن است. تمیم کاکر کارشناس مسایل اقتصادی می گوید باید اقدامات جدی برای مقابله با دمپینگ شرکت های ایرانی صورت گیرد.

آقای کاکر وضع تعرفه های بلند گمرکی به صورت مقطعی بر واردات اجناس مشابه را یکی از راهکارهای مقابله با دمپینگ می داند.

اما در این میان مسولین گمرک هرات می گویند بخش عمده اجناس مشابه با توایدات داخلی از طریق مسیر های غیر قانونی و به صورت قاچاق وارد هرات می شود.

براساس امار هاي منتشر شده در حال حاضر ايران به طرف از دست دادن بازار تجارتي افغانستان به پيش مي رود.

تاجران مي گويند فابريكه ايران از ترس از دست دادن بازار مصرفي افغانستان، در تلاش اند تا جلو رشد صنعت هرات را بگيرند. واین در شرایطی اتفاق میافتد که بنا به گفته تولید کننده گان داخلی برنامه های حمایتی دولت از کارخانجات داخلی بسیار ناچیز است و این مسله زمینه موفقیت فابریکه های ایرانی در امز شکستاندن بازار هرات و تغییر آن به نفع خود را بیشتر مهیا می سازد.

XS
SM
MD
LG