لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر: ائتلاف ضد داعش در رقه و موصل از مواد کیمیایی استفاده می کند


آرشیف: دیدبان حقوق بشر می گوید که استعمال مواد کیمیایی فاسفورس سفید می تواند اضرار طولانی مدت را متوجه غیر نظامیان در شهر های رقه و موصل بسازد

دیدبان حقوق بشر روز چهار شنبه گفت که ائتلاف به رهبری ایالات متحده در سوریه و عراق، با استفاده از اسلحۀ ثقیله که حاوی از مواد کیمیایی فاسفورس سفید است، زندگی غیر نظامیان را به مخاطره انداخته است.

هشدار دیدبان حقوق بشر پس از آن صورت گرفت که گزارش های مبنی بر استفادۀ از این نوع سلاح ها در شهر رقۀ سوریه به نشر رسید.

با آنهم دیدبان حقوق بشر با نشر یک اعلامیه گفته است که تا حال قادر نشده است تا به صورت مستقل تلفات غیر نظامیان را بررسی کند.

شهر موصل در عراق و رقه در سوریه، پایتخت های خود خواندۀ گروه دولت اسلامی یا داعش است و این دو شهراز ماه به این سو مورد حملات گروه های مختلف قرار گرفته است.

نظامیان امریکایی گفته اند که مواد کیمیایی فاسفورس سفید را به گونۀ مجاز و قانونی آن به کار می‌گیرند.

فاسفورس سفید با درجۀ حرارت بسیار بالا قابل سوخت است و زمانی در مناطق جنگزده استعمال می شود که منطقه تاریک و یا مملو از دود باشد. قوانین بین المللی استفاده از این مواد کیمیایی را در مناطق غیر نظامیان ممنوع قرار داده است، تا از این طریق از ضرر رساندن به غیر نظامیان جلوگیری گردد.

اسیف گووس، رئیس بخش تسلیحات دیدبان حقوق بشر، گفته است "صرف نظر از اینکه فاسفورس سفید چگونه استعمال می گردد، این مواد می تواند خطر جدی و طولانی مدت را متوجه مردم رقه در سوریه، موصل در عراق و یا هر جای دیگر که غیر نظامیان به سر می برند، بسازد".

آقای گووس از نظامیان امریکایی خواسته است تا حین استفاده از فاسفورس سفید در شهر های رقه و موصل، همه اقدامات لازم را به کار گیرد تا خطر به غیر نظامیان را به حد اقل برساند.

دیدبان حقوق بشر با استناد گزارش رسانه های خبری گفته است که فاسفورس سفید در چندین مورد در شهر های رقه و موصل استفاده شده است. دیدبان حقوق بشر گفته است که منطق استفاده از سلاح های که دارای مواد کیمیایی فاسفورس سفید است، واضح نشده است.

اعماق، خبرگزاری گروه دولت اسلامی یا داعش، نوار ویدیویی را نشر کرده و گفته است که ائتلاف به رهبری ایالات متحده پنجشنبه گذشته زمانیکه مردم شهر رقه روزه افطار می کردند، از سلاح های استفاده کرده است که حاوی فاسفورس سفید بوده است.مقامات نظامی ایالات متحده در مورد اتهامات وارده از سوی داعش تا حال چیزی نگفته است.

XS
SM
MD
LG