لینک های دسترسی

Breaking News

صد ها پاکستانی بر ضد حملات داعش مظاهره کردند


حامیان جمعیت علمای اسلام در شهر کویتۀ پاکستان بر ضد داعش مظاهره کردند، زیرا تندروان داعش سیاستمداران پاکستانی را هدف قرار میدهند که با طالبان افغان رابطه دارند

صد ها تن از شهروندان پاکستان روز یکشنبه در شهر کویتۀ آن کشور بر ضد حملات انتحاری گروه دولت اسلامی یا داعش مظاهره کردند.

خبر گزاری اسو شیتید پرس به نقل از مظاهره کنندگان گزارش می دهد که تندروان داعش آنعده از سیاستمداران پاکستانی را هدف حملات انتحاری قرار می دهند که با طالبان افغان روابط نزدیک دارند.

اعتراض کنندگان در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان، از حکومت پاکستان خواستند تا در راستای اضمحلال تندروان وابسته به داعش اقدام کند، تندروان که فعالیت آنان مثل گروه طالبان و سایر تندروان در کشور های جنوب شرق آسیا در حال گسترش است.

این مظاهره پس از آن صورت گرفت که در نتیجۀ حملۀ انتحاری جمعۀ گذشته، ۲۸ نفر در بلوچستان پاکستان کشته شد. هدف انتحار کننده، عبدالغفور حیدری، معاون سنای پاکستان بود، اما به وی آسیبی نرسید.

آقای حیدری مربوط گروه جمعیت علمای اسلامی پاکستان است که متحد حزب حاکم نوازشریف صدراعظم پاکستان بوده و ازطالبان حمایت می کند.

خبرگزاری اسو شیتید پرس گزارش می دهد که حمایت گروه جمعیت علمای پاکستان از حزب حاکم پاکستان، و طرفداری آن از طالبان پاکستانی، بیانگر رابطۀ پیچیدۀ اسلام آباد با گروه های اسلامگرا و افراطی می باشد، گروه های که در افغانستان و هند نیز در جنگ قدرت در گیر اند.

اسو شیتید پرس همچنین گزارش می دهد که حکومت پاکستان از دیر زمان رابطۀ خود را به صورت غیر رسمی با طالبان افغان حفظ کرده است، طالبان که اکثر آنان در سیمینار های اشتراک کرده اند که توسط گروه مربوط به آقای حیدری راه اندازی شده است.

در عین حال، حکومت پاکستان ادعا می کند که آن کشور یک سلسله عملیات نظامی را بر ضد طالبان پاکستان به خصوص در مناطق قبایلی آن کشور به شمول وزیرستان شمالی، راه اندازی کرده است.

گروه وابسته به داعش در افغانستان نیز مصروف جنگ در افغانستان است و حکومت آن کشور را که از حمایت جامعۀ بین المللی بر خوردار می باشد، هدف حملات مرگبار قرار می دهد. در عین حال، داعش با گروه طالبان افغان نیز در برخی موارد، بر خورد مسلحانه می کند. گروه داعش در قسمت رهبری و تکتیک های جنگی با طالبان افغان، مخالفت جدی دارد.

به گفتۀ حافظ حمدالله، یکی از همکاران نزدیک آقای حیدری، اعتراض کنندگان در سایر مناطق پاکستان نیز بر ضد حملات انتحاری داعش در آن کشور دست به اعتراض زدند.

در همین حال، افراد مسلح یک موتر را در مناطق قبایلی واقع در شمالغرب پاکستان که هم مرز با افغانستان است، هدف قرار دادند که در نتیجۀ آن یک مقام محلی حکومتی پاکستان همراه با محافظ اش، کشته شد.

دو شبه نظامی پاکستان نیز روز یکشنبه در شهر کویته آن کشور در نتیجۀ انفجار بم کنار جاده، زخمی گردید.

لشکر جنگوی که همکار نزدیک گروه داعش تلقی می گردد، مسوولیت آن حملات را به دوش گرفت.

XS
SM
MD
LG