لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش‌ها برای ختم اعتصاب غذایی شماری از زندانیان پلچرخی


ادارۀ تنظیم امور زندان‌های افغانستان می‌گوید شماری از زندانیان پلچرخی از سه روز به اینسو دست به اعتصاب غذایی زده اند و خواهان عفو، رهایی و تطبیق فرمان‌های ریاست جمهوری شده اند.

پیش از این رییس جمهور افغانستان بر اساس تصمیم لویه جرگۀ مشورتی و همچنان ایام عید، فرمان‌های را در خصوص رهایی زندانی‌های نظامی، بیماران و کهن‌سالان صادر کرده بود.

فرهاد بایانی، سخنگوی ادارۀ تنظیم امور زندان‌های افغانستان روز یکشنبه چهارم اکتوبر (۱۳ میزان) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که این اداره صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد مطالبات زندانیان را ندارد چون خواست‌های آنان متوجه نهادهای عدلی و قضایی می‌شود.

او افزود که گزارش مطالبات زندانیان اعتصاب‌کننده به ریاست جمهوری فرستاده شده است: "قرار است جلسۀ اختصاصی کمیته عدلی و قضایی کشور به ریاست معاون دوم ریاست جمهوری به روز دوشنبه این هفته برگزار شود و تمامی خواست‌ها و مطالبات این زندانی‌های اعتصاب‌کننده با حضور نهادهای عدلی و قضایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصامیم لازم در مورد اتخاذ شود."

مسوولان زندان مرکزی پلچرخی چندین بار با زندانیان اعتصاب‌کننده دیدار کرده و از آن‌ها خواسته اند اعتصاب شان را پایان دهند، اما تا اکنون موفق به این کار نشده اند.

همچنان با گسترش کروناویروس در افغانستان، ادارۀ امور زندان‌های این کشور روند دیدار وابستگان زندانیان را متوقف کرده بود.

اما به گفتۀ آقای بایانی قرار است برنامه ملاقات خانواده‌ها با زندانیان بر اساس یک چارچوب مشخص و طرزالعمل جدید آغاز شود.

XS
SM
MD
LG