لینک های دسترسی

Breaking News

سفر حساس غنی به هند


ادعای پاکسان: "هند از قلمرو افغانستان برای بی ثبات ساختن پاکستان فعالیت می کند"

کابل و دهلی جدید در کار همکاری های مشترک به خاطر مبارزه با دهشت افگنی در منطقه و تأمین ثبات در افغانستان تلاش ها را بیشتر ساخته اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در هفتۀ آینده به هند سفر خواهد کرد. در جریان این سفر، رئیس جمهور غنی با نریندرا مودی صدراعظم هند و دیگر مقامات هندی، روی شماری از مسایل، به خصوص همکاری های اقتصادی صحبت خواهد کرد.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری به صدای امریکا ضمن تأیید این خبر گفته است که مسایل مبارزه با دهشت افگنی و چگونگی همکاری های مشترک کابل و دهلی جدید در با ثبات سازی افغانستان، نکات دیگر بحث ها خواهد بود.

اخیراً راجع به افزایش و توسعۀ همکاری های نظامی و تسلیحاتی هند به افغانستان گزارش هایی داده شد که به تعقیب آن، طالبان هشدار دادند که این کار سبب تشدید جنگ خواهد شد.

طالبان در خبرنامۀ گفته اند که ارایۀ تجهیزات نظامی به حکومت افغانستان به معنی دشمنی با افغانها است و هند باید از آن بپرهیزد.

رسانه های هندی ماه گذشته گزارش دادند که محمد حنیف اتمر،‌ مشاور امنیت ملی حکومت وحدت ملی افغانستان، در سفری به دهلی نو خواستار افزایش کمک های نظامی هند گردید. مقام های هندی که خواسته اند نام شان در رسانه ها نشر نشود نیز در گذشته گفته اند که دهلی نو مایل به توسعۀ همکاری های نظامی با کابل است.

هند اضافه بر ارائه کمک های انکشافی به افغانستان در آموزش و تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغان هم کمک می کند. هند در اوایل سال جاری چهار بال هلیکوپتر جنگی به افغانستان داد.

نشست سه جانبه

رئیس جمهور غنی در حالی قصد سفر به هند را کرده که قرار است ماه آینده در حاشیۀ مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نشست سه جانبۀ امریکا، افغانستان، و هند در نیویارک برگزار شود.

جان کری وزیر خارجۀ امریکا، خبر آغاز نشست سه جانبه را در ختم ماه گذشته میلادی در دهلی جدید اعلام کرد.

آقای کری گفته بود که پاکستان باید این احساس را نکند که با آغاز نشست های سه جانبه بین کابل، دهلی جدید و واشنگتن، اسلام آباد گویا در انزوا قرار گرفته است.

ایالات متحدۀ امریکا به تأکید از پاکستان خواسته است تا در برابر شورشیان مسلح طالب و شبکۀ دهشت افگن حقانی در داخل آن کشور مبارزۀ جدیتر کند.

پاکستان هم از گسترش همکاری های نظامی و امنیتی میان افغانستان و هند نگران است. مقام های پاکستان بارها مدعی شده اند که هند از قلمرو افغانستان برای بی ثبات ساختن پاکستان فعالیت می کند - ادعاهایی که مقام های افغان و هندی به شدت آنرا رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG