لینک های دسترسی

Breaking News

هند در تلاش میزبانی جام فوتبال ۲۰۲۷ آسیا


عکس: آرشیف

پرافول پتیل، رییس فدراسیون ملی فوتبال هند می گوید که رای زنی در جام فوتبال آسیا، اعتبار و شهرت این کشور را به عنوان یک ملت نوظهور فوتبال، بیشتر خواهد کرد.

هند روز چهارشنبه با پنج کشور دیگر جهان، شامل رقابت برای به دست آوردن میزبانی جام فوتبال ۲۰۲۷ آسیا شد.

جام فوتبال آسیا، بزرگترین رقابت های فوتبال این قاره را پس از جام جهانی فوتبال تشکیل می دهد و هند نیز تلاش دارد هویت بین المللی ورزشی خود را با میزبانی این جام، حفظ کند.

عربستان سعودی و قطر از قبل رسماً وارد معرکه شده اند و سخنگوی فدراسیون ملی فوتبال هند گفت که اسناد این کشور نیز در این هفته به فدراسیون فوتبال آسیا ارسال خواهد شد. ایران که در فوتبال به برازیل آسیا معروف است، و ازبکستان نیز مصمم اند در این رای زنی، شرکت کنند.

هندوستان در چند دهۀ اخیر بیشتر از آدرس کرکت، با برگزاری جام های تجارتی کرکت به نام (ای پی ایل)، توجه جهان را به خود جلب کرده و سایر ورزش ها به شمول هاکی، پهلوانی، والیبال و اتلتیک، دیگر علاقمند تمویل کننده و بیننده ای خود را تا حدی زیادی از دست داده است.

سیپ بلاتر، رییس پیشین فدراسیون بین المللی فوتبال یا (فیفا)، این کشور را زمانی "هیولای خوابیده" فوتبال خوانده بود و مسوولین ورزشی هند نیز در چند سال اخیر تلاش ورزیده اند تا میزبانی رقابت های بین المللی را به عهده گیرند.

هند در سال ۲۰۱۷، میزبان جام جهانی فوتبال زیر سن هفده سال بود. قرار است جام ۲۰۲۲ فوتبال زنان آسیا و جام جهانی فوتبال ۲۰۲۱ زنان زیر سن هفده سال نیز در هند برگزار شود. از جانب دیگر مسوولین المپیک هند تلاش دارند در رقابت رای زنی میزبانی بازی های المپیک ۲۰۳۲نیز قسمت خود را بیازمایند.

پرافول پتیل، رییس فدراسیون ملی فوتبال گفت "ما به {این هدف} به دیدۀ مثبت و نهایت مشتاقانه می نگریم. شک ندارم که هند به عنوان یک کشور فوتبال کننده در سال ۲۰۲۷، نه تنها برای میزبانی این رقابت ها آماده خواهد بود؛ بلکه، با عزم متین در آن شرکت خواهد کرد."

کرن ریجیجو، وزیر ورزش هند گفت که میزبانی جام فوتبال آسیا، "یک هدف سترگ" یرای این کشور ۱.۳میلیارد نفری خواهد بود که همه دیوانه وار علاقمند بازی کرکت اند.

تیم فوتبال مردان هند، در حال حاضر در جایگاه ۱۰۴م جدول رده بندی تیم های فوتبال جهان قرار دارد؛ اما با آغاز رقابت های فوتبال لیگ برتر هند (سوپر لیگ فوتبال)، این بازی توانسته توجه بیشتر جهانی را جلب کند.

تیم های فوتبال هند و افغانستان در میان کشور های جنوب آسیا، رقبای هم دیگر پنداشته می شوند و این دو تیم در سه جام فوتبال جنوب آسیا به مرحلۀ نهایی راه یافته که دو بار هند و یکبار هم افغانستان در 2013 قهرمان فوتبال جنوب آسیا شد.

برای حضور در جام ملت های آسیا، بایست هر تیم سفر پر خم و پیچ جام مقدماتی آسیا را بپیماید که میزبانی این رقابت ها فرصت خوبی برای هند است تا مستقیماً بدون شرکت در رقابت های مقدماتی وارد این جام شود.

اما، اینکه تیم فوتبال هند بتواند با غول های فوتبال آسیا مانند ایران، جاپان و کوریای جنوبی رقابت شایسته ای را انجام دهد، بیشتر به تسخیر قلۀ سر به فلک کشیدۀ یک کوه می ماند.

XS
SM
MD
LG