لینک های دسترسی

Breaking News

پایان مرحله چهارم رای گیری عمومی هند


مرحلۀ چهارم و با اهمیت انتخابات هند به روز شنبه در ولایات ترپوره و سیکیم ایالت آسام و ایالت ساحلی گوا به شکل صلح آمیز پایان یافت.

دهریندر اوجها، رئیس کمیسیون انتخابات هند در دهلی جدید در مورد رقم بلند رأی دهندگان صحبت کرد.

اوجها گفت "در این مرحله در تری پوره ۷۵ و در گوا ۸۰ در صد و در ایالت آسام و ۷۵ تا ۷۶ در صد مردم به پای صندوق های رای رفتند."

با نزدیک ظهر، رای دهندگان در مقابل مراکز رای دهی در صف های دراز در چهار ولایت جمع شدند. در گوا ۱۹ کاندید برای کرسی های شمال و جنوب رقابت می کنند. این ولایت شاهد رقابت ۱۹ کاندید برای دو کرسی در یک مرحله رای گیری بود.

در تری پوره، ۱۲ کاندید با هم رقابت می کند که یکجا با ایالت آسام در مرحلۀ دوم شاهد برگزاری رای گیری بود.

در ایالت آسام رای گیری برای پنج حوزۀ انتخاباتی به تاریخ هفتم اپریل صورت گرفت و رای گیری برای شش کرسی باقی مانده به تاریخ ۲۳ اپریل صورت خواهد گرفت.

در شمالشرق هند، نیروهای امنیتی شبه نظامی و شرکت های خصوصی اعزام شده بودند تا امنیتی را برای یک روند رایدهی آزاد و مصئون تامین کنند.

رای گیری برای انتخاب اعضای مجلس نمایندگان یا لوک صبا با ۵۴۳ کرسی، در پنج هفته و نه مرحله صورت خواهد گرفت که قرار است به تاریخ ۱۲ ماه می میلادی تکمیل شده و نتایج آن به تاریخ ۱۶ می میلادی اعلان خواهد شد.

مطالعات نشان می دهد که پس از رکود اقتصادی از سال های ۱۹۸۰ به این سو و توقف ایجاد اشتغال در آن کشور، جائیکه نصف نفوس آن را جوانان زیر سن ۲۵ سال تشکیل می دهد، رای دهندگان هندی که تعداد شان به ۸۱۵ میلیون می رسد، قرار است به حزب کانگرس بر سر قدرت فرصت تداوم حکومتداری ندهند – حزبی که توسط خانوادۀ نهرو گاندی رهبری می شود.

حزب مخالف ملی گرای هندو – بهارتیا جنتا، که تعهد احیای اقتصادی و ایجاد اشتغال را داده است و قرار بود منحیث یک رهبر واضح ظهور کند، ممکن اکثریت آرا را به دست نیاورد.

به نظر میرسد که جزب بهارتیا جنتا یک حکومت ائتلافی را تشکیل خواهد داد.
با آنهم پیشگویی در انتخابات کشوری مانند هند و با اشتراک بیش از ۸۰۰ میلیون نفر، کار بسا دشواراست.

گزارش: خبرگزاری رویترز
ترجمه: محمد هاشم حبیب زاده
XS
SM
MD
LG