لینک های دسترسی

Breaking News

در یک سال گذشته، میان هند و پاکستان چه گذشت؟


نواز شریف صدراعظم پاکستان (طرف راست) با نریندرا مودی صدراعظم هند (طرف چپ) یک سال قبل در لاهور

روابط هند و پاکستان در سال ۲۰۱۶، به صورت قابل ملاحظه ای، رو به وخامت گذاشت. این تنش فزاینده جامعه جهانی را هم نگران ساخته است زیرا دو کشور همسایه تا حال چند بار با هم جنگیده و حال، هر دو، هند و پاکستان، قدرت هسته ای میباشند.

سال جاری میلادی با تعهد بر بهبود روابط بین هند و پاکستان آغاز شد. نریندرا مودی، صدراعظم هند، به صورت غیر مترقبه در اواخر ماه دسمبر سال ۲۰۱۵ به اسلام آباد سفر کرد تا در جشن ازدواج نواسه نواز شریف، صدراعظم پاکستان اشتراک کند.

منظور از این سفر، گرم ساختن روابطی بود که برای ماه ها کشیده و سرد باقی مانده بود.

اما، این تلاش به زودی در ماه جنوری با وقوع یک حمله بر یک پایگاه نظامی هند در ۵۰ کیلومتری سرحد با پاکستان، پر تنش شد. تندروان پاکستانی مستقر در کشمیر مسئولیت این حمله را متقبل شدند و از آن زمان به بعد، روز به روز تنش ها بین دو کشور عمیق تر گردید.

در ماه جولای یک رهبر جوان و تحریک آمیز جدایی طلبان کشمیری، به ضرب گلوله نیرو های هندی کشته شد. مرگ برهان وانی، مظاهرات وسیعی را برای ماه ها دامن زد. نیرو های هندی در واکنش به اعتراضات، با سلاح به آن پاسخ گفتند که سبب کشته شدن ده ها نفر به شمول نیرو های امنیتی شده و شمار زیادی از مردم، زخمی شدند.

پاکستان که حامی قوی جدایی طلبان کشمیری است مساعی خود را در نهاد های بین المللی، برای بلند کردن آواز تخطی از حقوق بشر در کشمیر، شدت بخشید.

در پاسخ، اداره نریندرا مودی هم موضوع تخطی ها از حقوق بشر توسط نیرو های پاکستانی در ایالت بلوچستان را مطرح ساخت. با این اقدام، دو کشور از خط قرمزی گذشتند که حکومات قبلی در گذشتن از آن اجتناب کرده بودند، و بازهم، تنش ها بیشتر شد.

در اواخر ماه سپتمبر، چهار مرد مسلح بر یک پایگاه نظامی هند در شهر اوری، کشمیر، بر یک پایگاه نظامی هند حمله ور شدند. هجده سرباز هندی در این رویداد کشته شد. هند تندروان مستقر در پاکستان را متهم به این حمله کرد.

نریندرا مودی تعهد کرد که برای در انزوا قرار دادن پاکستان در جامعه جهانی، تلاش خواهد کرد.

در همان هفته، نواز شریف، صدراعظم پاکستان در بیانیه ای که در مجمع عمومی ملل متحد ایراد نمود، بر هند تاخت و تاز کرد.

هند پاسخی تندی به پاکستان داد. سوشما سواراج، وزیر خارجه هند، پاکستان را حامی و صادر کننده دهشت افگنی عنوان کرد.

بعد از این لفاظی ها، هند ادعا کرد که یک حمله هدفمند را علیه تندروان در کشمیر تحت کنترول پاکستان انجام داده است. پاکستان با رد این ادعا هشدار داد که همچو رخنه به قلمرو آن کشور را میتوان یک عمل جنگی، قلمداد کرد.

ادامه درگیری ها در امتداد خط کنترول یا سرحد بین دو کشمیر، به کشته شدن ده ها نفر که اکثر غیر نظامی بودند، منجر شد.

اردوی پاکستان، تمرینات نظامی را در نزدیکی مرز با هند انجام داد تا قدرت محاربوی خود را نشان دهد. در عین زمان، هند تلاش کرد تا کشور های که باید در کنفرانس منطقوی در اسلام حضور میداشتند، از اشتراک در این نشست منصرف شوند، و پاکستان مجبور شد این کنفرانس را به تعویق اندازد.

در حالیکه دو کشور مجهز به سلاح هسته ای به ضربه زدن به هم ادامه میدهند، بسیاری از کشور ها امیدوار اند که افراد کمتر احساساتی در سالهای آینده به قدرت برسند تا وضعیت ارامتر گردد.

XS
SM
MD
LG