لینک های دسترسی

Breaking News

خوشبینی هند از پیروزی حزب مسلم لیگ نواز شریف


سلمان خورشید، وزیر خارجه هند ، به روز یکشنبه گفت که من موهن سنگ ، صدراعظم هند، ضمن ابراز تبریک به نواز شریف، خواهان ادامه روابط نیک با پاکستان شد.

حزب مسلم لیگ پاکستان از مجموع 272 کرسی پارلمانی، در حدود 110 کرسی را کسب کرد.

به اساس گرایش ها، چنین پنداشته می شد که ممکن در حدود 130 کرسی را بدست آورد و با همکاری احزاب مستقل و کوچک به سادگی قادر به برنده شدن اکثریت 137 کرسی گردد که برای پیروزی لازم است.

وزیر خارجه هند با تبصره در مورد این گرایش، گفت دهلی جدید در مورد سخنرانی های مثبت نواز شریف در جریان مبارزات انتخاباتی اش امیدوار بود.

سلمان خورشید گفت: "صدراعظم ما برنده شدن شاه نواز شریف را تبریک گفته است. بگزارید که وی بکار آغاز کند بعد از آن ما می بینیم. شریف در جریان مبارزات انتخاباتی مطلقا در مورد هند طرز دید مثبت داشت، که باعث ایجاد امیدواری می گردد. خورشید می گوید اگر نواز شریف به قدرت برسد، امیدوار هستیم هند بتواند به داشتن روابط خوب و تقویت ارتباطات با پاکستان ادامه دهد."

در همین حال نواز شریف رهبر حزب پاکستان مسلم لیگ گفته است که خواهان روابط بهتر با همسایگان خود است.

واکنش کشمیر هند

پیروزی نواز شریف در کشمیر تحت کنترول هند نیز مورد استقبال قرار گرفت.

عمر عبدالله، وزیر اعظم ایالت جمو و کشمیر، صدراعظم هند را ترغیب کرد تا دست دوستی را به نواز شریق دراز کند تا کشمیری ها از آن مستفید گردند.

عمر عبدالله می گوید: "تا زمانی که دو کشور روابط دوستانه داشته باشد، در منطقه جاده ها اعمار می گردد، مکاتب و پل ها اعمار می گردد، اما مناقشه بین دو کشور حل ناشده باقی می ماند."

نواز شریف قبلا دوبار منحیث صدراعظم پاکستان اجرای وظیفه کرده بود. در سال 1998 در جریان زمامداری اش منحیث صدراعظم پاکستان تصمیم گرفت تا موضوع کشمیر را با اتل بیهاری واجپای، صدراعظم وقت هند، بصورت صلح آمیز حل کنند.

اما حکومت نواز شریف در سال 1999 توسط کودتای نظامی سرنگون شد. شریف مدتی را در زندان سپری کرد، و سپس توسط جنرال پرویز مشرف، رهبر نظامی پاکستان، تبعید شد.
XS
SM
MD
LG