لینک های دسترسی

Breaking News

کمیته بین المللی المپیک به ورزش‌کاران افغان کمک می‌کند


تامس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک

کمیته بین المللی المپیک روز چهار شنبه هشتم دسمبر (۲۷ قوس) اعلام کرد که ۵۶۰ هزار دالر را برای اعضای جامعهٔ ورزشی افغانستان کمک می‌کند.

تامس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک گفت: "به لطف دپلوماسی محتاطانهٔ ما، طالبان ارسال کمک‌های بشردوستانهٔ کمیته بین‌المللی المپیک را به اعضای جامعه المپیک که هنوز در افغانستان زندگی می‌کنند، پذیرفته و از آن حمایت می‌کند."

این کمک برای حدود ۲۰۰۰ ورزشکار المپیک و پاراالمپیک افغان اختصاص داده شده و توسط کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) توزیع خواهد شد.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان در اواسط ماه اگست،کمیته بین المللی المپیک زمینه خروج ۳۰۰ تن از ورزشکاران، آموزگاران و مقامات ورزشی افغان را با ویزه‌های بشردوستانهٔ که از کشورهای مختلف بدست آورده بود، فراهم کرد.

آقای باخ گفت: "این کار [دریافت ویزه‌]در حال پیشرفت است. دریافت ویزه بشردوستانه برای مردم افغانستان در مقایسه به ابتدای روند تخلیه دشوارتر شده است، با وجود آن هم ما در حال مذاکره با تعدادی از دولت ها هستیم و امیدواریم که یکی از آنها به نتیجه برسد. "

آقای باخ روز سه شنبه گفت که کمیته بین المللی المپیک به تاریخ ۱۸ نومبر گفتگوها را در مورد ورزشکاران به ویژه دختران و زنان ورزشکار افغان با طالبان در قطر آغاز کرده است.

او گفت: "ما به وضوح برای آنها توضیح داده ایم که دسترسی آزاد به ورزش، بدون هیچ گونه تبعیض جنسیتی، قومی، مذهبی و سایر تبعیض‌ها، برای احترام به منشور المپیک اساسی است."

XS
SM
MD
LG