لینک های دسترسی

Breaking News

ایران یک طیارۀ بی پیلوت اسرائیل را سقوط داد


عکس از آرشیف

رسانه‌های ایران روز یکشنبه از هدف قرار دادن و سرنگونی یک طیارۀ بی پیلوت اسرائیلی توسط نیرو های مدافعۀ هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حومه نطنز خبر دادند.

خبرگزاری ایرنا، به نقل از خبرنامۀ سپاه پاسداران گزارش داده است که طیارۀ بی پیلوت اسرائیلی پس از آنکه توسط سیستم راهدار نیرو های سپاه پاسداران کشف شد، مورد اصابت موشک قرار گرفت و سرنگون شد.

سپاه پاسداران گفته است که این طیاره با قابلیت گریز از رادار، قصد نفوذ به حریم تاسیسات هسته‌یی نطنز- حدود ۲۴۰ کیلومتری جنوب تهران- را داشت، اما پیش از ورود به منطقه سقوط داده شد.

این در حالی است که ایران و قدرت‌های جهان در حال آمادگی برای از سرگیری دور جدید گفتگوهای هسته یی برای رسیدن به یک توافق جامع و درازمدت بر سر برنامه هسته یی ایران اند؛ گفتگوهایی که اسرائیل با آن مخالف است و تهران را اصولاً قابل اعتماد نمی‌داند.

ایالات متحده امریکا و همپیمانان غربی آن با ابراز تردید در مورد برنامه هسته یی ایران می گویند که تهران در پوشش یک برنامه صلح‌آمیز، درصدد دستیابی به سلاح هسته یی است. ایران این ادعا را رد می‌کند و می‌گوید اهداف برنامه هسته‌یی آن کشور صلح‌آمیز است.

اسرائیل که فعالیت‌های اتمی ایران را تهدیدی علیه خود می‌بیند، از ابتدا مخالف این مذاکرات بود و احتمال اقدام یکجانبه علیه تاسیسات هسته یی ایران را به هدف دفاع از موجودیت خود و تامین امنیت شهروندان اسرائیلی رد نکرده است.

ایران، موجودیت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد، آن کشور را متهم به اشغال سرزمین‌های فلسطینی می‌کند، و مقام های بلندپایه ایرانی هم بارها اسرائیل را تهدید کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG