لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش رقم اعدام مجرمین نوجوان در ایران


احمد شهید تحقیق کننده ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران می گوید که او از تعداد زیاد اعدام ها در ایران خوف زده شده است. سال گذشته، به گفته او، درحدود یک هزار اعدام که در دو دهه گذشته سابقه نداشته است، در ایران اجرا شده است.

آقای شهید می گوید که او درحال حاضر از اعدام نوجوانان در ایران خوف زده شده است که تحت قانون بین المللی ممنوع است. در یک دهه گذشته، ٧٣ نوجوان زیر سن هجده در ایران اعدام گردیده اند. او می گوید که در سال های ٢٠١۴ و ٢٠١٥ جمعا ١٦ نوجوان اعدام شده که در پنج سال بلند ترین رقم را نشان می دهد.

آقای شهید می گوید "قانون جزای ایران اعدام را برای پسرانی که ١٥ سال قمری و دختران سن ٩ سال قمری را پوره کرده باشند در برابر جرایمی از قبیل قتل، زنا و لواطت اعدام می گردند. در دو سال گذشته اعدام اشخاص کم سن در ایران کمتر نشده بلکه زیاد شده است".

این متخصص حقوق بشری ملل متحد می گوید که سیستم قضای جرمی در ایران از حقوق قانونی افراد در آن کشور تخطی می کند و به آنها محاکمه عادلانه را پیش کش نمی کند. او می گوید به کرات گزارشهای زننده ای را دریافت می کند که مردم برای مدت طولانی بدون دستیابی به وکیل مدافع و برخورد نا درست دربند نگه داشته می شوند. او می گوید که زندانیان به طور دوامدار مورد شکنجه قرار گرفته که از آن برای گرفتن اقرار از آنها کار گرفته می شود.

در گزارش همچنان آمده است که بدرفتاری با جمعیت مذهب بهایی ادامه دارد. بهایی ها موجب آزار و اذیت قرار می گیرند. به این اقلیت مذهبی زمینه تحصیلات عالی و استخدام میسر نمی گردد. بسیاری از بزرگان این جمعیت در بند به سر می برند.

آقای شهید در مورد سابقه حقوق بشر در ایران تحقیق کرده است. او می گوید که حکومت به او اجازه دیدار از ایران را نمی دهد. او می گوید که باید دوره کاری او درین مقطع خاص شورای حقوق بشر تجدید شود. احمد شهید می گوید مانند سال های گذشته او توقع دارد که ایران از این موقف خود صرف نظر کند.

آقای شهید علاوه می کند ایران مانند کوریای شمالی نیست بلکه می خواهد اعتبار جهانی اش حفظ باشد و نمی خواهد سابقه حقوق بشری آن تحت انتقاد جامعه بین المللی قرار گیرد.

گزارشگر: لیزا شلاین خبرنگار صدای امریکا در ژنیو

ترجمه دری: عبدالواجد عادل

XS
SM
MD
LG