لینک های دسترسی

Breaking News

کری نظریات رهبر روحانی ایران را تقبیح کرد


خامنه یی گفته است که رژیم اسرائیل باید نابود شود

جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده امریکا نظریات رهبر ارشد روحانی ایران را که گویا رژیم اسرائیل باید نابود شود، تقبیح کرد.

آیت الله علی خامنه یی در صفحه رسمی تویتر خود دلایل شخصی اشرا برای از میان برداشتن رژیم حاکم در کشور یهودی اسرائیل نگاشته است.

این در حالی است که مذاکرات سه جانبه میان جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده، جواد ظریف وزیر خارجۀ ایران و کترین اشتون، رئیس مشی خارجی اتحادیه اروپایی در مورد برنامۀ هسته یی ایران بدون نتیجه پایان یافت.

مهلت نهایی برای رسیدن به توافق جامع در مورد برنامۀ جنجال بر انگیز هسته یی ایران تاریخ ٢۴ نومبر سال روان تعیین شده است.

نکته حساس در این مذاکرات، پافشاری ایران است که غنی سازی یورانیم را حق خود می داند، اما کشور های غربی نگران اند که ایران می خواهد با پیگیری این برنامه به سلاح اتمی دست یابد.

یکی از مقامات وزارت خارجه امریکا گفت که برای حل مشکلات تخنیکی و سیاسی و رسیدن به یک توافق جامع نهایی تا تاریخ ٢۴ نومبر، هنوز هم وقت وجود دارد.

از سویی هم، بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسرائیل در واکنش به مذاکرات سه جانبه میان ایران، امریکا و اتحادیۀ اروپایی گفت که او به رهبران جهان یک نامه ارسال خواهد کرد و هشدار خواهد داد تا در مورد برنامۀ هسته یی ایران توافق نکنند.

صدر اعظم اسرائیل ابراز نگرانی کرده است که ایران همواره خواستار نابودی اسرائیل بوده و باید به آن کشور اجازه داده نشود که به یک قدرت اتمی مبدل شود.

در همین حال، جو بایدن معاون رئیس جمهور ایالات متحده نیز دیروز خطاب به مجمع عمومی فدراسیون یهودیان گفت که ایالات متحده اجازه نخواهد داد تا ایران قابلیت سلاح هسته یی را دریابد.

مذاکرات کری، ظریف و اشتون در عمان در حالی بدون نتیجه پایان می یابد که به باور شماری از کارشناسان، حسن روحانی رئیس جمهور ایران برای رسیدن به توافق هسته یی با غرب، با فشارهای شدید داخلی روبرو است.

XS
SM
MD
LG