لینک های دسترسی

Breaking News

سپاه پاسداران: اجازه تفتیش مراکز نظامی را نخواهیم داد


معاون رئیس سپاه پاسداران ایران

این ارگان نظامی مقتدر ایران بیان میدارد که دادن اجازه به تفتیش مراکز نظامی به معنای تصرف ایران خواهد بود

ایران و شش قدرت جهان - ایالات متحده امریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، چین و روسیه در چارچوب یک توافق برای جلوگیری از برنامه هسته ای تهران در بدل برداشتن تحریم ها رسیده اند و امیدواری برای یک معامله نهایی به تاریخ سیم ماه جون میرود.

فهرست نکات گنجانیده شده دراین چارچوب که توسط وزارت امورخارجۀ ایالات متحدۀ امریکا صادرشد، حاکیست که ایران باید به مفتشین ملل متحد اجازه دسترسی به هرساحه مشکوک را بدهد.

یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران ایران امروز یکشنبه گفت که مفتشین از بررسی مراکز نظامی تحت هر گونه موافقه ذروی با قدرت های جهان بازداشته خواهند شد.

جنرال حسین سلامی معاون رئیس سپاه پاسداران با ظاهر شدن درتلویزیون دولتی گفت دادن اجازه به مفتشین خارجی برای تفتیش مراکزنظامی به معنای اجازه به تصرف کشور شماست.

درین موافقتنامه گفته شده که ایران روی اجرا پروتوکول های اضافی دیگر مربوط به پیمان منع گسترش سلاح های کشتارجمعی نیزموافقه نموده ، که اجازه دسترسی ادارۀ بین المللی انرژی اتومی را به هردو تاسیسات ذروی اعلام شده و اعلام نشده برای تفتیش و بررسی میدهد.

بنیامین نتنیاهو، اسرائیل میگوید که با دقت بر تجهیز ایران با میزایل های اس ۳۰۰ ازسوی روسیه نظارت میکند، بخصوص در زمانیکه ایران سطح تخویف را در منطقه در نزدیک سرحدات کشور اسرائیل افزایش بخشیده است.

آقای نتنیاهو اضافه کرد که اسرائیل همچنان این موضوع را درک کرده است که در برابراین تخویف در موافقه میان قدرت های جهان و ایران، موضوعی گنجانیده نشده است و اشاره ای هم به توقف این تخویف، چه در این موافقتنامه و چه منحیث شرطی برای حذف تحریمات، تاکید نشده است.

رئیس جمهور اوباما به روز جمعه درپاسخ به تقاضای ایران برای برداشتن فوری تحریم ها به عنوان بخشی ازیک معامله ذروی ، انچه را ابتکار در مذاکرات خواند، معرفی نمود.

واکنش رهبر روحانی ایران

آیت الله علی خامنه ای رهبر مذهبی ایران و حسن روحانی رئیس جمهورآن کشور در هفته گذشته اصرارداشتند که آنها معامله ای را امضا نخواهند کرد مگرآن که طبق ان تمام تغزیرات اعمال شده در روز اول ان موافقه، رفع نگردد.

رهبرمذهبی ایران با تاخت و تاز بر ایالات متحده امریکا ، واشنگتن را متهم به اختراع افسانه در مورد تهدید سلاح های اتمی تهران کرد.

آیت الله علی خامنه ای همچنین پس از آن خواستار "آمادگی دفاعی" نیروهای مسلح ایران شد که در هفته گذشته یک جنرال عالیرتبه امریکا از اقدام نظامی علیه تآسیسات هستوی ایران هشدار داد.

نظریات خامنه ای یک روز پس از آن منتشر میشود که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اظهارات مارتین دمپسی، لوی درستیز قوای مسلح ایالات متحده را رد کرد که گفته بود " گزینه نظامی برای حصول اطمینان از آنست که ایران به دست ساختار سلاح هستوی نمیزند."

گروه دیپلوماتیک ازهر دو کشور در حال ایجاد چارچوب قرارداد ذروی اند که هفته ها پیش روی ان توافق کردند که در دراز مدت راه را برای کاهش تحریم های اقتصادی بر ایران دربدل محدودیت در توسعه اتمی تهران هموار می سازد.

XS
SM
MD
LG