لینک های دسترسی

Breaking News

پیشنهاد تازۀ ایران به کشور های مسلمان منطقه


علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی یا پارلمان ایران

ایران پیشنهاد کرده که برای مبارزه با افراطگرایی و نیز تقویت همکاری های اقتصادی، میان کشور های مسلمان، به شمول عربستان سعودی، یک همگرائی ایجاد گردد.

به گفتۀ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی یا پارلمان ایران، عربستان سعودی باید بداند که ایران دشمنی ای با آن کشور ندارد.

آقای لاریجانی که امروز در یک نشست امنیتی در تهران سخنرانی میکرد، گفت: "کشور های منطقه، نظیر ایران، ترکیه، سعودی، مصر، عراق، پاکستان و سایر کشور ها، به جای رقابت های فرسایشی میتوانند بر محور اسلام به معنای مؤثر آن، دفاع از مردم فلسطین، مبارزه با تروریزم، و منافع اقتصادی مشترک، حرکتی را به سوی آرامش منطقه یی ایجاد کنند."

رئیس پارلمان ایران در سخنان امروزش همچنان بیان داشت که ایران حاضر است تا در یمن، سوریه، و سایر کشور ها، در أمر مبارزه با دهشت افگنی همکار باشد. اما عربستان سعودی و ایران، در جنگ های داخلی سوریه و یمن، جناح های کاملاً مخالف را حمایت میکنند.

با وجود روابط تنش آلود میان ریاض و تهران، علی لاریجانی رئیس مجلس اسلامی یا پارلمان ایران میگوید: "همۀ این کشور ها، به خصوص کشور سعودی، باید بدانند ایران نه دشمن آنهاست و نه در نقش آفرینی مثبت آنها در منطقه مخالفتی دارد؛ بلکه استقبال میکند."

ایران در حالی از مبارزۀ مشترک با دهشت افگنی یاد میکند که از سوریه گرفته تا عراق، و از یمن گرفته تا مصر و ترکیه، رویداد های خشونت بار قربانی میگیرد.

شب گذشته دو انفجار پیهم، شهر استانبول را تکان داد و ده ها کشته و زخمی برجا گذاشت؛ در کلیسای بزرگ مسیحیان قبطی در مصر نیز انفجاری صورت گرفت که بر أساس گزارش تلویزیون دولتی مصر، در نتیجۀ آن ۲۲ نفر کشته و ۳۵ تن دیگر زخمی شدند؛ در یمن نیز بر یک پایگاه نظامی حملۀ انتحاری صورت گرفت که ۴۵ سرباز را کشت و ۵۰ تن دیگر را زخمی ساخت.

طرح ایران مبنی بر همدستی کشور های مسلمان در برابر افراطیت در حالی پیشنهاد میشود که عربستان سعودی نیز سال گذشته، ائتلاف نظامی کشور های اسلامی را علیه افراطیت اعلام داشته بود، مگر ایران شامل آن نبود.

XS
SM
MD
LG