لینک های دسترسی

Breaking News

ایران: در صورت عدم همکاری بانک ها، توافقنامه هسته یی را ترک می کنیم


عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران (عکس از آرشیف)

ایران می گوید که اگر بانک های بزرگ جهانی از معاملات بانکی با آن کشور اجتناب کنند و ایران از توافقنامه هسته یی خود با قدرت های جهان منفعت اقتصادی نبرد، تهران از این توافقنامه خارج خواهد شد.

ایران در سال ۲۰۱۵ با بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و امریکا توافقنامه یی را امضا کرد که بر بنیاد آن ایران در بدل رفع تعزیرات اقتصادی علیه آن کشور، برنامه هسته یی خود را محدود ساخت.

اما با وجود امضای این توافقنامه، بسیاری بانک های بزرگ جهانی تا کنون معاملات بانکی را با ایران از سر نگرفته اند و هراس دارند که ممکن از سرگیری این معاملات سبب نقض تعزیرات باقیمانده امریکا بر ایران گردد – اقدامیکه تلاش های حکومت ایران را برای بهبود اقتصاد آن کشور و جذب سرمایه گذاری آسیب رسانده است.

از جانب دیگر، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده در ماه جنوری امسال به قانونگذاران کشورش و متحدین اروپایی واشنگتن هشدار داد که اگر "کاستی های توافقنامه هسته یی ایران اصلاح نگردد" امریکا تعزیرات اقتصادی را دوباره بر ایران وضع خواهد کرد.

اما عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه گفت که حتی در صورت تمدید تعلیق تعزیرات اقتصادی امریکا علیه ایران، وضعیت کنونی برای کشورش غیر قابل قبول است.

آقای عراقچی که مذاکره کننده اصلی هسته یی ایران نیز است افزود: "اگر همین سیاست سردرگمی و شک و تردید در مورد توافقنامه هسته یی ایران ادامه پیدا کند، اگر شرکت ها و بانک ها با ایران کار نکنند، ما نمی توانیم در توافقنامه یی باشیم که منفعتی برای ما ندارد."

عراقچی همچنین یک بار دیگر موقف ایران را تکرار کرد که توافقنامه هسته یی آن کشور یک پیمان منع گسترش سلاح هسته یی نبوده و نباید آن را به سایر مسایل ربط داد.

او افزود که اگر این توافقنامه به برنامه انکشاف میزایل بالستیک ایران و یا فعالیت های آن کشور در منطقه ربط داده شود، قدرت های جهان نه تنها توافقنامه هسته یی را از دست خواهند داد بلکه سایر مسایل پیچیده تر خواهد شد و حل آن مشکل تر می گردد.

پابندی ایران به توافقنامه هسته یی

در همین حال، اداره بین المللی انرژی اتمی می گوید که ایران بر اساس توافقنامه هسته یی خود با قدرت های جهان، در حال محدود کردن برنامه هسته یی خود می باشد.

یک گزارش این اداره که روز پنجشنبه نشر شد، می افزاید که ایران به موارد کلیدی توافقنامه هسته خود با امریکا، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا پابند بوده است.

در گزارش آمده که ایران بر اساس این توافقنامه، میزان ذخایر یورانیم کمتر غنی شده و آب سنگین خود را افزایش نداده و آن کشور از غنی سازی یورانیم فراتر از حد ۳،۶۷ در صد اجتناب کرده است.

XS
SM
MD
LG