لینک های دسترسی

Breaking News

ایران میزایل خُرمشهر خود را آزمایش کرد


ایران پس از تنش های لفظی با مقامات امریکایی این میزایل بالستیک خود را آزمایش کرد

رسانه های دولتی ایران روز شنبه خبر دادند که آن کشور، یک میزاییل بالستیکی جدید با بُردِ دو هزار کیلومتر را موفقانه آزمایش کرد.

آزمایش میزاییلِ موسوم به خُرمشهر، که بنابر ادعای ایران چندین کلاهک را میتواند حمل کند، احتمالاً نگرانی هایی را در واشنگتن دامن خواهد زد.در مورد زمان و مکانِ آزمایشِ انجام شده، اطلاعی داده نشده است.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز جمعه در سالگرد یادبود آغاز جنگ ایران و عراق، تعهد کرد که بدون در نظرداشت ناخشنودی سایر کشور ها، قدرت دفاعی ایران را توسعه خواهد بخشید.

آقای روحانی در رابطه با توافق هسته ای ایران و گروه پنج جمع یک، گفت تا زمانی که سایر جوانب ذیدخل به توافقنامه پابند بمانند، ایران نیز به آن پابند خواهد ماند.

اظهارات رئیس جمهور روحانی پس از آن بیان شد که سه شنبه گذشته، دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، در اجلاس عمومی ملل متحد گفت که ایران سیستم میزایل های خود را تقویت می کند و تهران را متهم به گسترش خشونت ها در یمن، سوریه و سایر کشور های شرق میانه کرد.

رئیس جمهور ترمپ همچنین توافق هسته ای ایران را با شش قدرت بزرگ جهان که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان می گردد، مورد انتقاد شدید قرار داد.

بر اساس توافق هسته ای ایران، تهران غنی سازی یورانیم خود را که از آن می تواند در ساخت سلاح هسته ای کار گرفت، متوقف کرد و در عوض تعزیرات بین المللی که بر ضد آن کشور وضع شده بود، لغو گردید.

آقای روحانی همچنین گفته است که "همه کشور های جهان در اجلاس عمومی ملل متحد سال جاری، از توافق هسته ای ایران، حمایت کردند، به استثنا ایالات متحده و رژیم صهیونستی."

گفتگو های مجدد در مورد توافق هسته ای

ریکس تیلرسن، وزیر خارجۀ ایالات متحده، گفته است که توافق هسته ای با ایران باید تغییر کند، در غیر آن امریکا در کنار این توافق باقی نخواهد ماند. اما ایران گفته است که در مورد این توافق، گفتگوی مجدد نخواهد کرد.

موقفگیری های ایالات متحده در مورد تجدید نظر توافق هسته ای موجب نگرانی برخی از متحدین امریکا شده است—به خصوص در زمانیکه برنامه های هسته ای و میزایل های بالستیک کوریای شمالی سبب نگرانی های گسترده شده است.

وینگ یی، وزیر خارجۀ چین، گفته است که تنش در شبه جزیرۀ کوریا موجب بر جسته شدن توافق هسته ای ایران شده است و چین به حمایت اش از توافق هسته ای ادامه خواهد داد.

در عین حال، سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روسیه، روز پنجشنبه گفت که وضع تعزیرات یکجانبه از سوی ایالات متحده بالای ایران، "غیر قانونی" است و تلاش های جمعی بین المللی را در این راستا تضعیف می کند.

XS
SM
MD
LG