لینک های دسترسی

Breaking News

پایان چهارمین ضرب الاجل مذاکرات هسته یی با ایران


وزرای خارجه امریکا و ایران

با پایان روز دوشنبه، چهارمین ضرب الاجل مذاکرات جامع اتمی ایران و قدرت های جهانی نیز به پایان رسید. اما برخی منابع می گویند که اختلافات باقیمانده میان ایران و شش قدرت جهانی که در ویانا مذاکره می کنند کاهش زیادی یافته و احتمال می رود روز سه شنبه خبر توافق جامع اتمی میان ایران و قدرت های جهانی اعلام شود.

منابع روسی می گویند که وزری خارجه گروه ۱+۵ ساعت ۱۰:۳۰ صبح روز سه شنبه در ویانا جلسه خواهند داشت و پس از آن با وزیر خارجه ایران دیدار می کنند.

مذاکرات بین جان کری و جواد ظریف وزرای خارجه امریکا و ایران با حضور فدریکا موگرینی، مسول سیاست خارجی اتحادیه اروپایی، شب سه شنبه پایان یافت و وزرای خارجه پنج کشور عضو دایمی ملل متحد به اضافه آلمان بدون حضور ایران با هم جلسه کردند.

اگر توافق نهایی گردد، وزرای خارجه ایران و این پنج کشور به اضافه آلمان در دفتر ملل متحد در ویانا نشست داشته و این توافق را اعلام خواهند کرد.

ابهامات در اعلام توافق

شب دوشنبه اطلاعاتی که از آخرین نشست بدست می رسید ضد و نقیض بود. در صفحه تویتر، حسن روحانی با ارسال یک پیام تبریکی نشان داد که با قدرت های جهان به توافق رسیده است، اما دقایقی بعد تر این پیام، حذف شد.

اما روز دوشنبه مقام ها از جمله جاش ارنست، سخن گوی قصر سفید میگویند که آنان با وجود سر رسیدن ضرب الاجل، اگر مذاکرات مثمر باشد، ادامه خواهد یافت. اما ارنست اعلام خبر توافق تا پایان روز دوشنبه را بعید دانسته بود.

به گفته ارنست صحبت ها در ویانا ادامه دارد. پیشرفت های مهم و اساسی طی هفته ای که گذشت در مذاکرات به دست آمده است. بعضی مسایل کلیدی در این مذاکرات وجود داشت که روی آن توافق صورت گرفته است.

آقای ارنست اضافه کرده است که اگر توافق دوشنبه شب به دست نیاید مذاکرات تا هنگامی که مفید باشد ادامه خواهد یافت، در این صورت شرایط توافق موقف ژینو تمدید خواهد شد.

پایان دوشنبه، آخرین مهلت اعلام شده در هفته های اخیر برای دستیابی توافق هسته ای است.

در صورت حصول توافق اتمی، متن آن به کشورهای مذاکره کننده برای بررسی ارسال می شود. مجلس شورای اسلامی و کانگرس امریکا قرار است این توافق را بررسی کنند.

همچنین قرار است قطعنامه ای برای ضمانت اجرایی توافق احتمالی در شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب شود.

پیش نویس قطعنامه را ۵ عضو شورای امنیت تهیه می کنند که در حال مذاکره با ایران هستند.

XS
SM
MD
LG