لینک های دسترسی

Breaking News

پولیس اخلاقی ایران بد حجابی را مهار می کند


فرمانده هان نیروی انتظامی می گویند فعالیت گشت های ارشاد مورد استقبال مردم است

پولیس اخلاقی ایران، نیروهای شبیه امر باالمعروف طالبان، زنان را به دلیل پوشیدن لباس نامناسب توقیف می کند.

نیروی های انتظامی ایران روز سه شنبه، دور تازه برخورد با زنانی که لباس پوشیدن شان مورد تایید مقام های جمهوری اسلامی نیست را در تهران و چندین شهر بزرگ دیگر ایران آغاز کردند.

خبرگزاری ها گزارش می دهند در مرحله تازه "طرح امنیت اجتماعی و امنیت اخلاقی" ماموران نیروی انتظامی به زنان "بد حجاب" تذکر و به کسانی که لباس شان مورد تایید است، گل داده اند.

این برخورد تازه توسط ماموران "پلیس امنیت اخلاقی" ایران اجرا می شود. در گذشته این ماموران تحت عنوان"گشت ارشاد" فعالیت می کردند.

احمد رضا رادان، سرپرست قوماندان نیروی انتظامی که طی سال های گذشته به یکی از معروفترین چهره های مدافع فعالیت نیروهای گشت ارشاد تبدیل شده است، دیروز گفت "اجازه نمی دهیم عده ای به صورت مانکن در خیابان ها تردد کرده و خودشان را به نمایش بگذارند."

او گفت در طرح جدید نیروی انتظامی "موتر های افراد بدحجاب توقیف می شود." به گفته احمدرضا رادان، نیروی انتظامی تلاش می کند تا "هزینه وقوع این جرم را بالا ببرد."

بد حجابی

حسین ساجدی نیا، فرمانده نیروی انتظامی تهران نیز از زنان در ایران خواست در فصل گرما لباس پوشیدن خود را رعایت کنند.

سابقه برخورد مستمر و گسترده نیروی انتظامی ایرانی با زنانی که لباس هایشان مورد تایید حکومت نیست به سال ۱۳۸۴ و دوران اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بر می گردد؛ زمانی که احمدرضا رادان در رسانه ها از برخوردهای خشن ماموران انتظامی و بازداشت زنان به گفته نیروی انتظامی "بد حجاب"، در تلویزون ایران و دیگر رسانه ها صریحا دفاع می کرد.

ماموران نیروی انتظامی با قرار دادن موترها در میدان های شهر ها و محل های پر رفت و آمد نظیر فروشگاه ها و ایستگاه های مترو در تهران، اقدام به بازداشت این زنان می کردند و آن ها را تا پر شدن موترهای ون و انتقال آنها به حوزه های امنیتی، منتظر نگه می داشتند.

اما نیروی انتظامی فعالیت گشت های ارشاد را پس از اعتراضات گسترده خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ چندین ماه به حالت تعلیق در آورد.

طرح جدید نیروی انتظامی در حالی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ آغاز می شود که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری اسلامی ایران در نوبت های گوناگون مخالفت خود را با فعالیت های گشت ارشاد و اقدامات مشابه نیروی انتظامی ابراز کرده است. مخالفت رئیس جمهوری ایران اعتراض محافظه کاران سنتی را به دنبال داشته است.

آیت الله محسنی گرکانی، قاضی القضات ایران گفته است که رئیس جمهور آینده "باید بدحجابی را کاهش دهد."

تحریک جنسی

سال گذشته، علی مطهری نماینده مجلس شورای اسلامی گفته بود اسفندیار رحیم مشایی و محمود احمدی نژاد به فکر تاسیس کاباره ها و کلب های شبانه باشند.

به گفته علی مطهری، محمود احمدی نژاد و اسفندیار رحیم مشایی "زیرکانه وضعیت پوشش اسلامی در جامعه را به اینجا رسانده‌اند که پوشش استاندارد شلوار و دامن آزاد تا زانو را تبدیل به وضعیت فعلی کرده‌اند و در واقع تحریک جنسی را آزاد فرموده‌اند."

در این میان، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی ایران که از او به عنوان یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یاد می شود، در مورد فعالیت گشت ارشاد در صورت پیروزی اش در انتخابات ریاست جمهوری به خبرگزاری مهر گفته است "کار فرهنگی به تنهایی جواب نمی دهد، در کنار آن باید جلوی برخی جرائم که ویران کننده فرهنگ است را گرفت."

محمدرضا باهنر یکی دیگر از کاندیدهای احتمالی چند روز پیش گفت "گشت ارشاد باید حداقل ها را کنترول کند اما در عین حال نباید تندروی داشته باشد."

فرمانده هان نیروی انتظامی می گویند فعالیت گشت های ارشاد مورد استقبال مردم است. اما در اینترنت صحنه های ویدیویی گوناگونی از اعتراضات مردم به اقدامات نیروی انتظامی درحین برخورد با زنان و دختران منتشر شده است.
XS
SM
MD
LG