لینک های دسترسی

Breaking News

روحانی: ایران آمادۀ کمک به تامین امنیت افغانستان است


حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، میگوید امنیت افغانستان برای آنان مهم بوده و ایران آماده است که در قسمت امنیت، با افغانستان کمک کند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، این نکته را امروز در دیدار دوجانبه ای که قبل از مراسم تحلیف اش در تهران با محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان داشت، ابراز نمود.

بر اساس خبرنامۀ ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی به همتای ایرانی اش گفت که در بخش سرکوب گروه های دهشت افگنی، به ویژه داعش، به یک بحث مشترک نیاز است.

رئیس جمهور غنی همچنان گفت که افغانستان در برابر گروه داعش، اقدامات شدیدی انجام داده و تندروان پس از شکست خوردن، حال اماکن مقدسه را آماج قرار میدهند. آقای غنی همچنان بر گسترش همکاری های اقتصادی میان ایران و افغانستان تاکید ورزید.

دیدار رهبران افغانستان و ایران یک هفته پس از آن صورت گرفت که برخی از مقامات افغان ادعا کردند که ایران با تمویل و تجهیز طالبان در ولایت فراه ؛ در تلاش ایجاد یک پایگاه دایمی برای آن گروه در ولسوالی مرزی "پشت کوه" فراه است.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، گفته است که ایران با فرستادن سلاح های مدرن ساخت روسیه به گروه طالبان و مشوره دهی به آنان، در تلاش نا امن ساختن آن ولایت و تخریب بند آبگردان "بخش آباد" فراه است.

آقای قانع به صدای امریکا گفت که حلقات وابسته به کشور ایران با استفاده از سرحدات باز دو ولسوالی پشت کوه و اناردره، وارد خاک ولایت فراه شده و ضمن ملاقات با گروه طالبان ، نیازمندی هایشان را تکمیل می‌کنند.

این عضو شورای ولایتی فراه همچنان گفته است که بارها این نگرانی با مقام‌ها در کابل در میان گذاشته شده است، اما به گفتۀ وی تا کنون حتی در شمار قوای امنیتی آن ولایت افزایشی رونما نشده است.

محمد عارف شاه جهان، والی ولایت فراه نیز روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار رادیو آزادی از حضور مشاوران سپاه قدس ایران در ولسوالی های پشت کوه و گلستان آن ولایت و مشوره دهی به طالبان سخن زده بود.

ولایت فراه ۲۹۰ کیلومتر سرحد مشترک با ایران دارد که قسمت های زیادی از آن در کنترول مرزبانان افغان نیست.

XS
SM
MD
LG