لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز عملیات نظامی بر آخرین پایگاه داعش در موصل


یک سرباز عراقی در حاشیۀ شهر کهنۀ موصل

برای تصرف کامل شهر موصل از چنگ داعش در عراق، عملیات تازه آغاز شده است. مقامات امنیتی میگویند که سربازان عراقی در حال پیشروی به آخرین پناهگاه گروه دولت اسلامی در دومین شهر بزرگ آن کشور اند.

حدود ۱۵۰ هزار غیر نظامی در شهر کهنۀ موصل گیر مانده اند. سازمان ملل متحد میگوید که داعش یا گروه دولت اسلامی از این غیر نظامیان در برابر حملات نیروهای حامی حکومت عراق به حیث سپر انسانی استفاده میکنند.

نیروهای عراقی، به حمایت حملات هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در غرب دریای دجله در شهر کهنۀ موصل پیشروی داشتند.

برید جنرال شکری شهاب، فرمانده فرقۀ نهم زرهدار اردوی عراق، میگوید که نظامیان آنان به شهرک الشفأ، که در نزدیکی دریای دجله و در حومۀ شهر کهنه موصل واقع است، داخل شده اند. جنرال شهاب افزوده که در این نبرد، "دشمن مقاومت شدید کرده، نشانزن ها را در شهر مستقر کرده و انتحار کنندگان را نیز برای حمله فرستاده بودند"، اما نیروهای عراقی توانسته اند که تحت حمایت نیروهای هوایی ائتلاف و عراق، پیشروی داشته باشند.

سازمان ملل متحد گزارش داده است که تنها در دو هفتۀ گذشته صد ها غیرنظامی در غرب موصل جان باخته ‌اند. براساس گزارش سازمان ملل متحد، عده‌ ای از غیر نظامیان بر اثر بمبارانهای هوایی، حملات راکتی، و شماری هم توسط نشانزن های داعش کشته شده ‌اند.

حملات هوایی، نگرانی نهاد های حقوق بشر در مورد مصوونیت غیر نظامیانی که از سوی گروه دولت اسلامی به حیث سپر انسانی استفاده میشوند را برانگیخته است.

یک گروه از نظامیان عراق که امور دفاع از غیر نظامیان رسیدگی میکنند، دیروز در غرب بغداد در تلاش بیرون کشیدن اجساد ۱۴ نفری بودند که در نتیجۀ یک حملۀ هوایی زیر آوار یک تعمیر شدند.

وضعیت برای کمک رسانی به غیر نظامیان در غرب موصل دشوار است. اجساد برای روز ها در زیر آوار گیر مانده اند. جسد سه کودک از یکی از منازلی که گفته میشود در دوم ماه جون در اثر حملۀ هوایی تخریب شده بود، دیروز از زیر آوار بیرون آورده شد.

برآورد می ‌شود که در جریان جنگ موصل از نه ماه به اینسو بیش از ۸۰۰ هزار نفر آواره شده اند. داعش در سال ۲۰۱۴ موصل را تصرف کرده و ، ابوبکر البغدادی خلافت خود خواندۀ خود را نیز از همین شهر اعلان کرده بود.

XS
SM
MD
LG