لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار کری به عراق به خاطر پرواز های ایران به سوریه


نوری المالکی صدر اعظم عراق (راست) جان کری وزیر خارجۀ امریکا (چپ)
جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز یک شنبه با نوری المالکی، صدر اعظم عراق در بغداد دیدار کرد. آقای کری، صدر اعظم عراق را به توقف پرواز های ایران در حریم فضایی عراق ترغیب کرده گفت که تهران با استفاده از این پرواز ها سلاح و جنگجویان را به سوریه انتقال می دهد.

مقام های ارشد وزارت خارجۀ ایالات متحده می گویند که آقای کری تلاش می کند تا عراق را در حل بحران سوریه دخیل سازد.

آقای مالکی واضح ساخته است که برای حل منازعات در سوریه علاقمند است. اما مقام های ایالات متحده می گویند، هیچ مفهومی ندارد که عراق به ایران اجازه دهد تا با استفاده از حریم فضایی آن کشور به نیرو های وفادار به بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه سلاح و جنگجویان را انتقال دهد.

آقای کری به گونۀ بسیار مستقیم در مورد توقف یا کم از کم تفتیش پرواز های ایرانی در حریم هوایی عراق صحبت کرد. هرچند ایران و عراق می گوید که این پرواز ها حامل مساعدت های بشردوستانه است، اما به باور مقام های امریکایی به پیمانه یی که پرواز ها از ایران به سوریه صورت می گیرد، نمی تواند سرتاسر بشردوستانه باشد.

آقای مالکی پیش از این با هلری کلنتن، وزیر خارجۀ پیشین ایالات متحده توافق کرده بود که پرواز های ایران از فضای عراق را تفتیش خواهد کرد، اما مقام های امریکایی می گویند که تنها دو پرواز ایرانی از ماه جولای به اینسو تفتیش شده است. مقام های عراقی می گویند که هر دو پرواز حامل تدارکات بشردوستانه بود.

ده سال پس از تهاجم به رهبری ایالات متحده در عراق و سرنگونی رژیم صدام حسین، دکتاتور پیشین آن کشور، به نظر می رسد که نفوذ ایالات متحده در عراق توسط ایران بیرنگ شده است. چون نوری المالکی، صدر اعظم عراق از بشارالاسد، رئیس جمهور سوریه پشتیبانی کرده و طرفداران شیعه مذهب او بر مخالفان سنی و کرد چیره شده اند.

مشکلات سیاسی عراق

وزیر خارجۀ ایالات متحده، رهبران عراق را تشویق کرد تا بر اختلافات فرقه یی خود که هنوز هم ثبات عراق را تهدید می کند، فایق آیند.

مقام های همراه وزیر خارجۀ امریکا در این سفر می گویند که آقای کری به ایجاد اصلاحات دموکراتیک در عراق تاکید کرد و رهبری عراق را به تعامل با مخالفان سیاسی آن کشور پیش از برگزاری انتخابات ماه اپریل ترغیب کرد.

آقای کری پیشنهاد کرد که کابینۀ آقای مالکی در مورد تصمیم تاخیر رای گیری در دو ولایت عمدتاً سنی نشین عراق تجدید نظر کند، هرچند مقام های عراقی دلیل این تصمیم را نگرانی های امنیتی کارمندان انتخاباتی عنوان کرده اند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده همچنان در دیدار با اسامه النجیفی، رئیس سنی مذهب پارلمان عراق از وی خواست تا با حکومت مالکی تعامل کرده و از تاخیر برگزاری انتخابات در ولایت های سنی نشین جلوگیری کنند.

آقای کری همچنان در تماس تلیفونی با مسعود برزانی، رهبر کرد های عراق، او را ترغیب کرد تا رویکرد یکجانبه را به ویژه در بخش صادرات نفت در پیش نگیرد.

نخستین سفر آقای کری به صفت وزیر خارجۀ ایالات متحده به بغداد درست سه روز پس از سالروز تهاجم به رهبری ایالات متحده در عراق صورت می گیرد. این جنگ به بهای کشته شدن حدود ۴۵۰۰ سرباز امریکایی و بیش از ۱۰۰ هزار عراقی، سبب فروپاشی رژیم صدام حسین و رویکار آمدن نظام جدید در آن کشور شد.
XS
SM
MD
LG