لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور کرد تبار عراق صدراعظم جدید را تعین کرد


ائیتلاف شیعه مذهب عراق المالکی را بار دیگر بحیث صدراعظم بر نگزید

فواد معصوم، رئیس جمهور جدید عراق در یک سخنرانی تلویزیونی به حیدر العبادي سی روز مهلت داد تا حکومت جدید را تشکیل داده و برای تصویب به پارلمان پیشکش نماید.

ساعاتی پس از شکست فاحش صدراعظم نوری المالکی که خود را کاندید بر حق اعلان کرده و عساکر را بر جاده های گماشته بود، بزرگترین ائتلاف احزاب سیاسی شعیه مذهب عراق به روز دوشنبه معین صدراعظم و رئیس پارلمان عراق را به حیث کاندید خود برای رهبری حکومت اعلان کردند.

ابراهیم الجعفری رهبر این ائتلاف در یک اعلامیه گفته است که مردم عراق به منظور وحدت کشور علیه تهدیدهای روبه افزایش شورشیان تندرو، حیدر ال عبادی را به حیث جانشین المالکی تعین کرده اند که حکومت جدید را تشکیل دهد.

کی کردها را مسلح میکند؟

این در حالیست که به گفته ای مقامات امریکایی حکومت اوباما به طور مستقیم ارسال اسلحه به نیروهای کردی در عراق را آغاز کرده است.

نیروهای کردی اخیراً در مقابل شورشیان اسلامگرا در شمال عراق به پیشرفتهای نایل آمدند.

قبلاً ایالات متحده امریکا بر فروش اسلحه بر حکومت عراق در بغداد پافشاری میکردند، اما جنگجویان پیشمرگان کرد در هفته اخیر برخی از نقاط به شورشیان اسلامگرا در شمال عراق از دست دادند.

این مقامات اعلام نکرده اند که کدام اداره ایالات متحده امریکا کدام نوع اسلحه را در اختیار کردهای عراق گذاشته است. اما یک مقام گفته است که وزرات دفاع امریکا یا پنتاگون در این معامله دخیل نیست.

اداره استخبارات امریکا یا سي ای ای سابقه دادن اسلحه را دارد. در اختیار گذاشتن اسلحه به طور مستقیم به کردهای عراقی سطح نگرانی امریکا را در مورد پیشروی گروه داعیش در شمال کشور برملا میسازد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه ایالات متحده امریکا گفته است که نیروهای کردی از منابع مختلف اسلحه بدست میاورند.

از سوی دیگر رئیس جمهور بارک اوباما برای حفاظت از منافع و کارمندان امریکا در منطقه امر عملیات هوایی را علیه گروه داعیش صادر کرده است.

چک هیگل وزیر دفاع ایالات متحده امریکا به خبرنگاران صحبت میکرد گفت "از تمام گزارشهای که بدست اورده ایم عملیات هوایی مثمر واقع گردیده است."

اما وی از صحبت در مورد گسترش کمکهای ایالات متحده امریکا برای عراق یا اینکه تیم کمکی نظامی که فعلاً در بغداد است به نقش فعال مشوره داده به نیروهای عراقی بر خواهند گشت یا خیر ابا ورزید.

ولی اسوشیتد پرس گزارش میدهد که یک سخنگوی حکومت المان به روز دوشنبه گفته است که کشورش به تقاضای مسعود برزانی رئیس جمهور کردهای عراق اسلحه ارسال نخواهد کرد.

ستیفن سایبرد سخنگوی حکومت المان در یک کنفرانس خبری گفت "چنانچه میدانید یکی از اصول پالیسی صادرات اسلحه در حکومت المان اینست، به مناطقیکه جنگ در ان جریان دارد یا نبرد وجود دارداسلحه ارسال نکند".

یک سخنگوی وزارت خارجه المان اضافه کرده است که المان توجه اش را برای کردها که توسط گروه داعیش مورد تهدید قرار دارند بر کمکهای بشردوستانه متمرکز کرده است.

در عین زمان حکومت ایالات متحده امریکا بحران سیاسی در بغداد را محتاطانه نظاره میکند و جان کری وزیر خارجه ایالات متحده امریکا به نوری المالکی صدراعظم عراق هشدار داده که در این مقطع مهم زمانی برای عراق از صبر و خویشتن داری کار بگیرد.

XS
SM
MD
LG