لینک های دسترسی

Breaking News

رئیس جمهور جدید عراق انتخاب شد


برهم صالح، رئیس‌جمهور جدید عراق
برهم صالح، رئیس‌جمهور جدید عراق

پارلمان عراق برهم صالح، سیاست مدار سابقه دار کرد را به عنوان رئیسجمهور جدید این کشور انتخاب کرد. با این اقدام، پنج ماه بعد از دایر شدن انتخابات، گام دیگری به جانب تشکیل یک حکومت جدید در عراق، برداشته شد.

قرار گزارش تلویزیون دولتی عراق، آقای صالح که مربوط به حزب اتحاديه ميهنى كردستان میباشد توانست از بین ۲۷۳ رای وکلای حاضر در مجلس، ۲۲۰ رای مثبت را کسب کند.

بر اساس یک توافق غیر رسمی احزاب عراقی، در سال ۲۰۰۳، رئیس جمهور در آن کشور که یک پست تشریفاتی است از بین نامزدان کرد انتخاب میشود. صدرات سهم شیعیان است و ریاست پارلمان هم به سیاست مداران سنیسپرده میشود.

عادل عبدال مهدی
عادل عبدال مهدی

برهم صالح، به عنوان رئیس جمهور جدید، به عادل عبدال مهدی، سیاستمدار مستقل و مجرب شیعه وظیفه داد تا کابینه را تشکیل دهد. آقای مهدی قبلاً در پست های معاون صدرات، وزیر نفت و وزیر اقتصاد حکومت عراق ایفای وظیفه کرده بود.

برهم صالح در سال ۱۹۶۰ در شهر سلیمانیه بدنیا آمده و تحصیلات عالی خود را در پوهنتون های کاردیف و لیورپول بریتانیه انجام داده است.

آقای صالح در پست های مختلف در حکومت عراق کار کرده است. او وزیر پیشین وزارت پلان و معاون صدرات عراق بوده و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، به عنوان صدراعظم کردستان عراق ایفای وظیفه کرده بود.

XS
SM
MD
LG