لینک های دسترسی

Breaking News

کمیتۀ بین‌المللی نجات: رقم نیازمندان در افغانستان ۳۳ در صد افزایش یافته است


کمیتۀ بین‌المللی نجات در مورد وضعیت بشری در افغانستان پس از حاکمیت طالبان گفته است که بحران اقتصادی در این کشور، سطح گرسنگی را افزایش داده و بقای نزدیک به ۲۰ میلیون افغان را تهدید می‌کند.

امیندا کتانزانو، یکی از مسوولان ارشد این سازمان روز چهارشنبه (۱۲ اسد) در اعلامیه‌ای گفت که بحران اقتصادی در افغانستان پس از به قدرت رسیدن طالبان، اکنون عامل اصلی گرسنگی در این کشور است.

کمیتۀ بین‌المللی نجات گفته است که از زمان تسلط طالبان در سال گذشته، انزوای اقتصادی افغانستان، اقتصاد این کشور را به لبه پرتگاه سوق داده و فقر، گرسنگی و نیاز را بیشتر کرده است.

اعلامیه گفته است: "دسترسی به ذخایر خارجی افغانستان مسدود مانده، سیستم بانکی زمین‌گیر شده و کمک‌های انکشافی که اکثر خدمات دولتی را تامین مالی می‌کند، متوقف شده است. در این مدت تعداد افراد نیازمند به کمک‌های بشردوستانه ۳۳ درصد افزایش یافته است."

امیندا کتانزانو گفت که از این وضعیت افغان‌های عام رنج می‌برند و افغان‌ها در صدد یافتن مکانیزم‌های مختلف برای مقابله با این وضعیت شده اند.

معاون کمیتۀ بین‎‌المللی نجات افزود: " ۴۳ درصد از جمعیت افغانستان با کمتر از یک وعده غذا در روز زندگی می‌کنند، سطح قروض خانواده‌ها به دلیل افزایش سرسام‌آور قیمت مواد غذایی در حال بیشترشدن است و گزارش‌ها از ازدواج کودکان و کار و همچنین فروش اعضای بدن در حال افزایش است."

به گفتۀ خانم کتانزانو، مردم افغانستان اکنون ۹۰ درصد درآمد خود را صرف غذا می‌کنند و پیش‌بینی می‌شود ۹۷ درصد از جمعیت تا نیمه دوم سال جاری بیشتر از پیش زیر خط فقر زندگی کنند.

کمیتۀ بین‌المللی نجات گفته است که به دلیل کاهش کمک‌های بین‌المللی، فعالیت‌های اداره‌‌های سازمان ملل و نهادهای غیردولتی را در زمینۀ عرضۀ خدمات حیاتی از جمله جلوگیری از گسترش گرسنگی، تحت تاثیر قرار داده است.

این کمیته تاکید کرده است برای اینکه جلو گسترش بحران بشری و قحطی احتمالی گرفته شود، جامعۀ بین‌المللی باید برای محافظت از جان افغان‌های بی‌گناه، از جمله افزایش سریع واکنش‌های بشردوستانه و یافتن راه‌هایی برای اطمینان از دسترسی افغان‌ها به معیشت و خدمات اولیه از جمله مراقبت‌های صحی، کارهای بیشتری انجام دهد.

این در حالی است که به تازگی برنامۀ جهانی غذا نیز اعلام کرد که از هر ده نفر در افغانستان، نه تن با کمبود غذا مواجه اند. همچنان این اداره گفته است که بیش از ۲۴ میلیون نفر در افغانستان مصوونیت غذایی ندارند و بیش از ۹۰ درصد افغان‌ها به کمک‌های غذایی نیازمند استند.

XS
SM
MD
LG