لینک های دسترسی

Breaking News

حقانی: داعش در ننگرهار مدارس دینی فعال دارد


نمای یک مدرسه دینی در اچین

گروه داعش اکنون نیز بیش از ده مدرسه رسمی دارد و در آن به جنگجویان خود آموزش های جنگی می دهد.

مسؤولان ریاست حج و اوقاف ولایت ننگرهار می گویند که شاگردان مدارس دولت اسلامی یا داعش پسران جنگجویان آن گروه و شماری اندکی از باشنده گان منطقه می باشند.

مولوی عبدالظاهر حقانی رئیس حج و اوقاف ولایت ننگرهار که مدت دو سال قبل برای نخستین بار فتوای جهاد را در برابر گروه داعش صادر نمود می گوید داعش در ولسوالی های اچین، ده بالا، نازیان و کوت ولایت ننگرهار مدارس فعال دارد و در آن آموزش های نظامی تدریس می کنند.

این مقام افغام می گوید که این مدارس که در گذشته ها ازسوی دولت برای پسران باشنده گان ولسوالی های آسیب پذیر توسط داعش، تاسیس شده بود ولی زمانیکه آن گروه مناطق یادشده تسلط دریافت کرد مدارس را نیز در کنترول خود در آورد.

آقای حقانی می گوید که به تعداد کم از باشنده گان محل در مدارس داعش آموزش می بینند و اکثر شاگردان این مدارس اطفال جنگجویان داعش و جوانان که در صفوف آن گروه فعالیت دارند، آموزش های نظامی فرا می گیرند.

حقانی می گوید "مدارس که سابق ازسوی مردم شریف ومسلمان افغانستان اعمار شده بود اکنون داعش از ان از یک مرکز نظامی استفاده می کند. آنجا درسهای نظامی، آنجا تمرینات نظامی و آنجا تشکیلات نظامی می کنند، آنجا حالا تحرکات و تجمعات نظامی خود را در مدارس اجرا می کنند، شاید در حدود بیست و یا بیست وپنج مدرسه که سابق اعمار شده بود در دست داعش باشد و دیگر همه مدارس تحت مراقبت جدی اداره حج واوقاف قرار دارد."

رئیس حج و اوقاف ولایت ننگرهار می گوید که بیشتر مشکل تصرف مدارس توسط داعش در ولسوالی های اچین و ده بالا وجود دارد و در این مدارس جز درسهای نظامی درسهای دینی تدریس نمی گردد.

عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می گوید که از فعالیتهای مدارس داعش در ولسوالی های شینوار آگاهی دارند و برای از بین بردن آن درتلاش هستند.

آقای خوگیانی گفت "همیشه داعش وسایر مخالفان مسلح دولت می کوشند که از مراکز اسلامی بجای سنگر استفاده کنند. اینها در آنجا نه تنها اینکه امورات تربیوی را به پیش می برند بلکی دیگر فعالیت های تروریستی را نیز انجام می دهند. ما همیشه تلاش می ورزیم که از این مراکز اسلامی به خیلی مهارت از وجود اینها پاک گردد و به مراکز اسلامی کدام آسیب نرسد."

باشنده گان محل می گویند که داعش در گذشته ها قریه هایی را که در ولسوالیهای اچین، ده بالا، نازیان و کوت تصرف کرده است، مدارس موجود در آن قرا را در کنترول خود در آورده و درسهای به نفع خود را در آن تدریس می نماید.

عزت الله باشنده ولسوالی ده بالای ننگرهار است. او گفت "در اینجا که چقدر مدارس است همه انرا داعش گرفته وافراد خود را در انجا اموزش می دهد ما اکنون هیچ مدرسه نداریم داعش به آنها شیوه فیر کلاشینکوف، پیکا و راکت را نشان می دهد. درس بم سازی را به آنها نشان می دهد. این مدارس همه سابق به دست دولت بود اکنون آن را همه داعش گرفته."

این تنها مدارس دولتی در ننگرهار نیست که ازسوی گروه داعش در کنترول در آورده شده بلکه قبل از این بیش از پنجاه مسجد را نیز در پنج ولسوالی ننگرهار به جای سنگر استفاده می کند و جنگجویان خود را در آن آموزشهای نظامی می دهد.

XS
SM
MD
LG