لینک های دسترسی

Breaking News

تشدید انتقاد های امریکا از حماس


رئیس جمهور اوباما خواهان آتش بس فوری در غزه شد

رئیس جمهور اوباما درقصر سفید گفت جهان باید روی آتش بس میان فلسطین و اسراییل تمرکز نماید تا از کشتار مردم بیگناه جلوگیری شود. آقای اوباما گفت کشتار مردم بیگناه و اطفال درغزه باعث مایه یاس وی گردیده است. وی گفت جان کری وزیر خارجه امریکا در منطقه برای برقراری آتش بس فوری کوشش میکند.

​درحالیکه تعداد کشته شده گان در غزه به پنجصد نفر میرسد، اداره اوباما قبلاً حملات اسرائیل در نوار غزه را که در نتیجه آن غیر نظامیان کشته شده بود مورد نکوهش قرار داده بود، ولی بعداً، دست از ملامتی اسرائیل کشید.

درین میان جان کری، وزیر خارجه امریکا گفته است که هنوز هم در مورد افزایش تعداد تلفات جانی فلسطینی و اسرائیلی نگران است. اما آقای کری گفته است که اسرائیل حق دارد تا در برابر راکت پراگنی های مکرر حماس از نوار غزه، از خود دفاع کند.

صدراعظم اسرائیل گفته است که هدف عمده وی از سر گیری صلح دوامدار است، ولی بعداً او از جامعه بین المللی خواست تا غیر نظامی شدن غزه را مورد بحث قرار بدهند، راکت پراگنی های حماس خاتمه یابد و تونل های که به اسرائیل وصل می شود، مسدود شود.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل، گفته است که اسرائیل تلاش می کند تا حد امکان، حملات دقیق باشد. اما او میگوید که حماس از غیر نظامیان به مثابه سپر انسانی استفاده می کنند. به گفته او حماس به این شکل هم غیر نظامیان را هدف قرار می دهد و هم در عقب مردم غیر نظامی پنهان می شود. این جنایت جنگی دو برابر است.

در همین حال، جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا جنگ را یک پدیده زشت تلقی کرد و گفته است حماس باید مسولیت های اش را درک کند و آتش بس چندین جانبه را بدون قید و شرط، قبول کند.

این مقام امریکایی به روز یکشنبه با پنج شبکه عمده تلویزیونی در ایالات متحده صحبت کرده گروه حماس را بخاطر راکت پراگنی ها بالای اسرائیل ملامت کرد. او گفت که پرتاپ راکت ها بر اسرائیل، دستگیری مردم و حفر تونل ها توسط جنگجویان حماس باید متوقف شود.

تلاش ها برای صلح

در عین زمان، در جلسه دیروز شورای امنیت ملل متحد روی تهاجم نظامی اسرائیل بر غزه، ملل متحد خواهان آتش بس سریع در منطقه گردید. در حالیکه اتهامات در میان مقامات حماس و اسرائیل بر یکدیگر جریان دارد، آقای کری در نظریاتش که از طریق شبکه های تلویزیونی در عصر دیروز یکشنبه بنشر رسید، تعهد طویل المدت امریکا را به تشویق صلح در شرق میانه تکرار کرد ولی اضافه کرد که واکنش حماس غیر قابل قبول است.

آقای کری بیان داشت که حماس باید درک کند که نمی تواند ادعا کند که در موضع بهتری به سر میبرد در حالیکه مصروف شلیک راکت بر مردم و اختطاف انها و حفر تونل ها برای حملات بر ایشان میباشد و باید این طرز العمل را متوقف سازد.

مصر، قطر، فرانسه و سازمان ملل متحد، و همچنین کشورها و نهادهای بین‌المللی دیگر خواستار آتش‌بس دائم بین اسرائیل و فلسطینی ها شده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع ارشد قطری گفت که این کشور قرار است میزبان ملاقات میان محمود عباس و بان کی مون، منشی عمومی سازمان ملل متحد باشد. به گفته بیانیه سازمان ملل متحد، آقای بان طی هفته آینده همچنین به کویت، مصر، اسرائیل، مناطق فلسطینی و اردن سفر خواهد کرد. این منبع قطری همچنین گفت محمود عباس با خالد مشعل، رهبر حماس نیز ملاقات خواهد کرد.

جنگ میان اسرائیل و فلسطین حدود دو هفته قبل آغاز شد و تا حال ادامه دارد. در جریان درگیری های تا حال صد ها غیر نظامی کشته شده اند.

گزارش: AP

برگردان: خالد مفتون

XS
SM
MD
LG