لینک های دسترسی

Breaking News

داعش مسوولیت حملۀ استانبول را به دوش گرفت


در این حمله ۳۹ نفر کشته و حدود ۷۰ نفر زخمی شدند

گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت حملۀ مرگبار شب سال نو در یک کلب شبانۀ شهر استانبول را به دوش گرفت که در آن ۳۹ نفر کشته و کم از کم ۷۰ نفر دیگر زخمی شدند.

آژانس خبری اعماق که وابسته به گروه دولت اسلامی یا داعش است، امروز با نشر گزارشی، عامل حملۀ استانبول را، یک "سرباز قهرمان خلافت" خوانده است. در این گزارش آمده است که مهاجم بر کلب شبانه‌ای حمله کرده که به گفتۀ آنان، مسیحیان جشن کفری شان را در آن برپا داشته بودند.

داعش همچنان ترکیه را "خدمتگزار صلیب" خوانده و گفته است که حملۀ شب سال نو، در انتقام تهاجمات نظامی ترکیه علیه گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه بود.

حمله کننده هنوز متواری بوده و رسانه های ترکیه گفته اند که مهاجم از آسیای میانه، و احتمالاً از اوزبیکستان یا قرغیزستان بوده است.

برخی رسانه‌های ترکیه گزارش داده اند که پولیس تشابهاتی میان این حمله و حملات قبلی ای که در ماه جون در میدان هوایی اتاترک صورت گرفته بود، پیدا نموده و حال تحقیق میکنند که آیا حملۀ شب سال نو نیز کار همان حلقۀ مهاجمان بوده یا خیر.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه این رویداد را "حملۀ شریرانه" خوانده و گفته است که مردم ترکیه در کنار هم ایستاده و مانع "بازی‌های کثیف دهشت افگنان" خواهند شد.

رهبران اکثر کشورهای جهان این حمله را تقبیح کردند.

انتونیو گوتیرش، سرمنشی سازمان ملل متحد، این حمله را نفرت انگیز خوانده و ابراز آرزومندی کرده است تا عاملان آن هرچه زودتر به عدالت کشانده شوند.

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، ضمن ارسال پیامی به آقای اردوغان وعده سپرده است که ترکیه را در جنگ بر ضد دهشت افگنی یاری خواهد رساند.

وزارت خارجۀ ایالات متحدۀ امریکا ضمن نشر پیامی گفته است "چنین حملات تنها عزم ما را برای کار با حکومت ترکیه در مقابله با آفت دهشت افگنی، محکم‌تر می‌سازد."

جستن ترودو، صدر اعظم کانادا، گفت که کشورش خود را در این اندوه شریک می‌داند و به ایستادگی در کنار متحدان و شرکای خود در جنگ علیه دهشت افگنی ادامه می‌دهد.

به دنبال رویدادهای اخیر امنیتی در ترکیه، تدابیر امنیتی در شهرهای بزرگ آن کشور شدیدتر شده است.

XS
SM
MD
LG