لینک های دسترسی

Breaking News

جنگجویان اروپایی داعش، درد سر برای کشورهای متبوع شان


با تشدید حملات نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در آخرین نقاط تحت کنترول جنگجویان گروه دولت اسلامی یا داعش در شرق سوریه، هزاران تن به کمپ های ولایت 'الحسکه' در شمال شرق سوریه متواری شده اند.

در حالی که شکست داعش در سوریه تقریباً قطعی شده، دغدغه پیوستن هزاران جنگجوی خارجی با این گروه یکی از مشکلات عمده برای مقامات کشورهای متبوع این جنگجویان به حساب می آید.

بر اساس گزارش ها، در طول یک هفتۀ گذشته، حدود ٢٣هزار غیرنظامی و اتباع خارجی از شرق سوریه فرار کرده و در 'مراکز نگهداشت' در شمال شرق آن کشور نگهداری میشوند.

در این میان، حداقل هزار جنگجوی مرتبط به کشورهای اروپایی و برخی از کشورهای آسیای مرکزی نیز به این کمپ ها آمده و اکنون در حبس نیروهای ائتلاف به سر میبرند.

جنگجویان خارجی داعش مدت هاست که به موضوع بحث برانگیزی در کشورهای اروپایی مبدل شده است.

اما بر اساس گزارش 'اسکای نیوز' که در آن با تعدادی از اتباع خارجی تحت بازداشت نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده مصاحبه شده است، برخی از این افراد اتهامات وارده مبنی بر جنگجو بودن با داعش را رد کرده و میگویند که آنان صرفاً در بخش های خدمات بشری کار میکردند.

محمد انور میا، یکی از این محبوسین به 'اسکای نیوز' گفته است "چون در منطقه تحت کنترول داعش کار میکنم، مردم میگویند من جنگجوی داعش هستم. این واقعیت ندارد".

بسیاری ها معتقد اند که این افراد باید سلب تابعیت شوند در حالی که عدۀ دیگر خواهان دادن شانس دوباره به این افراد استند.

در عین حال، وزارت خارجه ایالات متحده گفته است که در صورت عدم بازگشت به کشورهایشان، واشنگتن قصد دارد که این جنگجویان خارجی داعش را به زندان گوانتانامو منتقل نماید.

جنگجویان اروپایی داعش، درد سر برای کشورهای متبوع شان
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

XS
SM
MD
LG