لینک های دسترسی

Breaking News

افزایش حملات هوایی علیه شورشیان دولت اسلامی


نیرو های به رهبری امریکا حملات هوایی علیه جنگجویان دولت اسلامی را در دو روز گذشته در حالی شدت بخشیدند که کرد های سوری در امتداد سرحد با ترکیه با پیشروی جهادی ها برای بی ثبات سازی ترکیه مورد تهدید قرار گرفتند.

بارک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا نگرانی عمیق خود را در مورد اوضاع در شهر کوبانی سوریه و ولایت انبار عراق ابراز داشت که در خطر محاصره شورشیان دولت اسلامی قرار دارد.

آقای اوباما، روز سه شنبه با بیشتر از بیست قوماندان نظامی کشور های متحد در یک پایگاه هوایی در خارج واشنگتن ملاقات کرد و چگونگی مبارزه علیه شورشیان را مورد بحث قرار داد" در این مرحله حدود شصت کشور جهان در این ائتلاف شریک استند به شمول بیشتر از بیست عضو ائتلاف که امروز در این جا حاضرند. در میان آنها عراق، کشور های عربی، ترکیه، متحدین ناتو، و شرکا از سراسر جهان شامل است."

در همین حال تونی ابوت، صدراعظم آسترالیا روز چهارشنبه گفت نیرو های خاص کشورش تا کنون قادر به داخل شدن به عراق نشده اند زیرا حکومت عراق تضمین های لازمه قانونی را برایشان ارائه نکرده است.

آقای ابوت گفت می خواهد که دوصد تن از نیرو های خاص کشورش به اساس قانون عراق از همان معافیت پیگرد قانونی برخوردار باشند که نیرو های امریکا است " اکنون جت های جنگی ما به گزمه های هوایی و بعضا ماموریت های حملات هوایی آغاز کرده اند. می خواهیم این کار را در پهلوی کمک و مشوره نیرو های خاص خود انجام دهیم. فکر می کنیم که نیرو های خاص ما می توانند به نیرو های امنیتی عراق کمک بیشتر کنند تا قلمرو های از دست رفته خود را دوباره بدست آورند ، اما این کار باید اساسات درست قانونی داشته باشد."

درعین زمان ایالت متحده امریکا و روسیه روز سه شنبه تعهد کردند تا همکاری های بین دو کشور را در مورد مسایل مختلف به خصوص موضوعات امنیتی جهانی به شمول مباره علیه شورشیان دولت اسلامی مجددا آغاز می کنند.

جان کری، وزیر دفاع امریکا بر همکاری بین دو کشور در قسمت مبارزه علیه شورشیان دولت اسلامی، رسیدگی به برنامه های هسته یی ایران و کوریای جنوبی و موضوعات دیگر تاکید ورزید " ما ، هردو، ضرورت از بین بردن و در نهایت شکست دولت اسلامی را تصدیق کرده ایم تا تلاش های آنها محدود ساخته شود و جلو خشونت های بی رحمانه آنها گرفته شود."

به همین ترتیب سرگی لفروف، وزیر خارجه روسیه گفت دو کشور روسیه و امریکا با همکاری با همدیگر می تواند موثرانه مشکلات جوامع بزرگتر را حل کنند " در مورد یک سلسله موضوعات می توانیم مشترکا کار کنیم تا موثریت را برای حل مشکلات جوامع بزرگتر بیشتر سازیم. مخصوصا نگرانی های مبارزه علیه دهشت افگنی که هم اکنون به تهدید عمده برای شرق میانه و شمال افریقا مبدل گردیده است."

این در حالیست که اختلافات بین امریکا و روسیه روی موضوع اوکراین هنوز هم به وضاحت موجود است.

XS
SM
MD
LG