لینک های دسترسی

Breaking News

نخستین محمولۀ واکسین کووید۱۹ به غزه رسید


مقام‌های فلسطینی روز چهارشنبه ۱۷ فبروری (۲۹ دلو) اولین محمولۀ واکسین کووید۱۹ را به نوار غزه که زیر ادارۀ گروه حماس است، ارسال کردند.

مقام‌های فلسطینی دو روز پیش اسراییل را متهم کردند که مانع ارسال واکسین کووید۱۹ به نوار غزه شده است. این اقدام اسراییل با اعتراضات و واکنش‌های قانونگذاران اسراییلی نیز مواجه شده بود.

مای الکایلا، وزیر صحت فلسطین در بیانیه‌ای گفته است مقام‌های فلسطینی ۲۰۰۰ دوز واکسین سپوتنیک وی روسیه را به غزه، که کم و بیش دو میلیون جمعیت دارد، ارسال کرده است.

یک مقام اسراییلی که نخواست نامش گرفته شود به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که مقام‌های اسراییلی ارسال این واکسین ها را تایید کرده و افزود که "بحران صحی در غزه به نفع اسراییل نیست. "

اسراییل و مصر از سال ۲۰۰۷ به اینسو و پس از اشغال غزه توسط گروه تندرو حماس، این شهر را در محاصره قرار داده اند.

مقام‌های صحی در غزه گفته اند که تاکنون ۵۳ هزار نفر در غزه به کووید۱۹ مبتلا شده و حدود ۵۳۸ نفر از اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

بعضی از قانون‌گذاران اسراییلی ابراز نگرانی کرده اند که مبادا این واکسین‌ها به جای تطبیق به کارمندان صحی به اعضای گروه حماس تطبیق شود.

واکسین سپوتنیک روسیه که باید در دو دوز تطبیق شود، در ابتدا بخاطر نادیده گرفتن برخی مراحل ضروری در آزمایش این واکسین با تردید و انتقادات زیادی روبرو شد، اما یک مطالعه اخیر نشان می دهد که این واکسین موثر و مصوون است.

مقامات فلسطینی گفته اند که واکسین برای کارمندان صحی که در خط مقدم مبارزه با همه گیری کووید۱۹ قرار دارند تطبیق خواهد شد. اما اشرف القدرا، سخنگوی وزارت صحت غزه گفته است که تطبیق واکسین در دو مرحله انجام خواهد یافت- ابتدا به بیماران آسیب پذیر و سپس به کارمندان صحی.

او گفت: "این تعداد بسیار اندک است و برای ۱۲ هزار کارمند صحی کافی نیست. ما فکر می‌کنیم که بهتر است ابتدا بیماران آسیب پذیر مانند بیماران پیوند اعضا و بیماران دیالیز را واکسین کنیم."

اسراییل یکی از موفق ترین برنامه های واکسیناسیون کووید۱۹ را در جهان راه اندازی کرده و از دسمبر تا کنون یک سوم جمعیت ۹.۳میلیون نفری آن کشور واکسین شده اند.

گروه های مدافع حقوق بشر می‌گوند که اسراییل به عنوان قدرت اشغالگر مکلفیت دارد تا واکسین‌های خود را با فلسطینیان شریک کند. اما حکومت اسراییل داشتن چنین مسوولیتی را رد کرده و استدلال می‌کند که شهروندان اسراییل اولویت دارند.

مقام‌های فلسطینی آشکارا از اسراییل واکسین درخواست نکرده اند. آنان می‌گویند که از طریق سازمان جهانی صحت و توافق با شرکت های تولید کننده، واکسین مورد نیاز فلسطین را تامین می‌کنند.

با اینحال، اسراییل در اوایل ماه جاری ۲۰۰۰ دوز واکسین شرکت مودرنا را به مقام‌های فلسطینی اعطا کرد تا واکسیناسیون کارمندان صحی را آغاز کند. مقام‌های فلسطینی می‌گویند که آنان نیز ۱۰ هزار دوز واکسین سپوتنیک روسی را به دست آورده اند.

فلسطین بخش‌هایی از کرانه غربی اشغال شده توسط اسراییل را اداره می‌کند و با اسراییل در زمینه امنیت و سایر امور هماهنگی می‌کند.

XS
SM
MD
LG