لینک های دسترسی

Breaking News

حملات هوایی و زمینی اسراییل بر نوار غزه


دود و خاک پس از حملۀ هوایی طیاره های اسراییل در نوار غزه بلند شده است.

مقامات اسرائیلی می گویند که برای ختم حملات راکتی روزانه از نوار غزه، از نیروهای هوایی و زمینی استفاده خواهند کرد.

بنیامین نتانیاهو، صدراعظم اسرائیل می گوید که دیگرتحمل حملات بر شهر ها و قریه های اسراییل را ندارد و "به همین دلیل عملیات وسیع و قابل توجهی نیروهای دفاعی اسرائیل علیه گروه دهشت افگن حماس و سایر سازمانهای تروریستی در نوار غزه را دستور دادیم."

صدراعظم اسراییل می افزاید که این اقدام "پس از آن گرفته شد که تلاش ها برای آرامش خشونت ها بی نتیجه ماند و حماس باعث تشدید خشونت ها شد."

اما در عین حال، فلسطینی ها اسرائیل را در ادامه خشونت ها متهم می کند. سمع ابو زهیری، یک سخنگوی گروه تندرو حماس که کنترول نوار غزه را در دست دارد، آمادگی خود را برای جنگ ابراز داشته است.

ابوزهیری می گوید که به دفاع مردم خود در برابر این جنایات ادامه داده و به گفتۀ او "اشغالگران را هشدار می دهیم تا از ادامه جرایم علیه مردم دست بکشند."

ساکنین هر دو طرف مرز اسرائیل و نوارغزه، از درگیری احتمالی که به یک جنگ تمام عیار تشدید می یابد، نگران اند.

عبدال ناصر شرب، یک ساکن نوار غزه می گوید " هر وقتی یک جناح جنگ را تشدید می بخشد، طرف مقابل نیز عین کار را می کند. این امر زندگی مردم را – به ویژه در ماه رمظان- متاثر می سازد."

ناصر شرب می گوید که زندگی آنان فلج شده زیرا مردم هراس دارند و در یک فضای ناامن زندگی می کنند.

ایالات متحده امریکا حملات راکتی را محکوم کرده و خواستار پایان آن شد اما واشنگتن هیچ نفوذ بر نوار غزه ندارد به ویژه پس از آنکه گروه حماس را یک گروه دهشت افگن اعلام کرد.

ستیف مک نیرنی، یک تحلیلگر امریکایی در امورشرق میانه می گوید که روابط امریکا و فلسطین همانند روابط این کشور با اسراییل نیست.

مک نیرنی می گوید واضحا، ایالات متحده روابط قوی با اسرائیل دارد اما "موجودیت روابط و نفوذ با طرف دیگر ( فلسطینی ها) بسیار محدود می باشد و از این لحاظ نفوذ ایالات متحده امریکا درراستای آوردن آتش بس آنقدر ممد واقع نمی شود."

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا احیای روند صلح شرق میانه را دراولویت کاری خود قرار داده است.

آقای کری تلاش های خستگی ناپذیری را برای آوردن هر دو طرف به پایه میز مذاکره در ماه جولای سال گذشته و اپریل امسال تشدید داده بود اما خشونت های اخیر - که از سال ۲۰۱۲ تا حال مرگبارترین گزارش شده - پس از ناکامی آخرین دور مذاکرات میان هر دو طرف، افزایش یافت.

گزارش: زلتا هوگ صدای امریکا

ترجمه: رویا زمانی

XS
SM
MD
LG