لینک های دسترسی

Breaking News

الن: سال گذشته پیروزی علیه دولت اسلامی عمده بود


افراد گروه دولت اسلامی مشهور به داعش در شهر شمالی رقه در سوریه دیده می شود
افراد گروه دولت اسلامی مشهور به داعش در شهر شمالی رقه در سوریه دیده می شود

جنرال بحری متقاعد جان الن، نماینده خاص ایالات متحده در ائتلاف جهانی علیه دولت اسلامی می گوید سال گذشته در برابر این گروه پیشرفت زیادی شده است. اما با آنهم الن گفته است تنها راه حل سیاسی نه پیروزی درجنگ می تواند به جنگ پنج ساله و بحران بشری در سوریه خاتمه بخشد.

جنرال جان الن دریک مصاحبه با برنامه این هفته تلویزیون ا بی سی گفت وقتی او یک سال قبل این پست را اشغال می کرد، فکر نمی کرد که عراق بتواند در برابرموفقیت های ابتدایی گروه دولت اسلامی که داعش نیزنامیده میشود، ایستادگی کند.

جنرال الن گفت درماهای بعد از مداخله، پیشرفت قابل ملاحظه ای در بسیاری از جهات دیده شده است. او افزود یک رهبر توانا و شریک خوب در بغداد که حیدرعبادی، صدراعظم این کشوراست ظهور کرد.

او گفت، در بین برنامه ملی او، مراجعه او به سنی ها، داشتن برنامه برای ولایت الانبار و روابط نزدین او با ایت الله السیستانی امیدی برای آینده سیاسی بوجود آورده است که قبلا در رهبری گذشته دیده نشده بود.

نماینده ایالات متحده در ائتلاف ضد داعش می گوید بدون یک چهارچوب سیاسی، بدون یک حل سیاسی این منازعه، صرف نظر ازین که از لحاظ نظامی چه می شود، هیچ کسی قادر به حل این بحران نخواهد بود.

الن می گوید طی سال گذشته، ائتلاف علیه دولت اسلامی کوشید تا جریان پیوستن جنگجویان خارجی به صفوف این گروه را اخلال کند، مانع تمویل آن شود، با پیام های نفرت انگیزی که می فرستاد، رقابت نماید و با بحرانی که این گروه سبب گردیده است، مقابله نماید.

رابرت فورد، سفیرسابق ایالات متحده در دمشق درمصاحبه ای با تلویزیون ان بی سی گفت بحران بشری از مناطق تحت فرمان گروه اسلامی ناشی نمی گردد بلکه از نتیجه استعمال اسلحه کیمیاوی و بم های بیرلی رژیم اسد است که سبب تخلیه مکمل شهرها می گردد.

الن می گوید طی سال گذشته، ائتلاف علیه دولت اسلامی کوشید تا جریان پیوستن جنگجویان خارجی به صفوف این گروه را اخلال کند، مانع تمویل آن شود، با پیام های نفرت انگیزی که می فرستاد رقابت نماید و با بحرانی که این گروه سبب گردیده است، مقابله نماید.

رابرت فورد، سفیرسابق ایالات متحده در دمشق درمصاحبه ای با تلویزیون ان بی سی گفت بحران بشری از مناطق تحت فرمان گروه اسلامی ناشی نمی گردد بلکه از نتیجه استعمال اسلحه کیمیاوی و بم های بیرلی رژیم اسد است که سبب تخلیه مکمل شهرها می گردد.

او می گوید نیمی از سوریه بیجا شده است. نیمی از سوری ها اکنون در خانه های خود زیست نمی کنند.

فورد گفت که اداره اوباما بیشتر علیه گروه دولت اسلامی تمرکز دارد ولی به عامل اصلی بحران که رژیم اسد است توجه نمی کند.

او می گوید این رژیم اسد است که مظالم آن باعث جلب جنگجویان برای دولت اسلامی می گردد.

او می افزاید از جامعه استخباراتی ایالات متحده دریافت شده است که گروه اسلامی تمامی جنگجویانی را جایگزین می شود که ایالات متحده آنها را در جریان بم باری ها می کشد.

جمعه هفته گذشته جاش ارنست سخنگوی قصر سفید گفت دولت اسلامی ۳۰ درصد قلمرو تحت فرمانش را سال گذشته درعراق و همچنان ۱۳۰۰ کیلومترمربع ساحه را در شمال سوریه از دست داده و اکنون از بسیاری از مناطق سرحدی با ترکیه رانده شده است.

جنرال الن می گوید جنگ داخلی سوریه هیچگاهی از طریق نظامی قابل حل نیست.

این افسرسابقه قوای بحری می ګوید سوریه باید دارای یک انتقال سیاسی فارغ از بشارالاسد باشد، و او نباید بخشی ازین نوع راه حل باشد. ازین سبب ایالات متحده باید درمکالمه دوامدار با شریکان بین المللی و عاقبت امربا عناصر مخالف در سوریه باشد تا این انتقال امکان پذیرشود.

او تجویز میکند که حمایت ازنبرد در میدان جنگ سبب افزایش خشونت و منازعه شده و این کار فاجعه بشری و بحران پناهجویان را که امروز جهان به آن مواجه است، توسعه می بخشد.

اینکه ایا گروه دولت اسلامی تهدیدی را به ایالات متحده مواجه می سازد، الن می گوید این گروه باید جدی گرفته شود. او به حمله هوایی سال گذشته در سوریه اشاره می کند که جنید حسین ۲۱ ساله را که شخص مرکزی در کمپاین جلب وجذب آن لاین گروه دولت اسلامی بود، کشت.

الن گفت او توقع می برد که ثبات سیاسی یک سال بعد از امروز به عراق برگردد. او آرزو دارد قوای امنیتی ساحات بیشتری را از گروه دولت اسلامی بدست بیاورد تا عراقی های بیجا شده بتوانند به خانه های شان برگردند.

XS
SM
MD
LG