لینک های دسترسی

Breaking News

کابل به تهران: افغانها را اعدام نکنید


پس از چین ایران بالاترین رقم اعدام را در جهان دارد

وزارت خارجه افغانستان خواستار دسترسی به هزاران افغان زندانی در جمهوری اسلامی ایران است.

وزارت خارجه افغانستان اعدام چهار شهروند افغانستان در جمهوری اسلامی ایران را تایید نمود. بر اساس گزارش ها این افراد به جرم قاچاق مواد مخدر به دار آویخته شدند.

ایران از جمله کشورهای است که قاچاقبران مواد مخدر در آن به مرگ محکوم می شوند.

احمد شکیب مستغنی، سخنگوی وزارت خارجه افغانستان به روز دوشنبه گفت کابل از اعدام افغانها در ایران "جداً نگران" است.

مقام های افغان در گذشته هم از جمهوری اسلامی ایران تقاضا نموده بودند که بجای اعدام، افغان های را که به جرم قاچاق مواد مخدر محاکمه می شوند به حبس محکوم کند. اعدام چهار افغان در هفته گذشته در ایران اما نشان می دهد که درخواست کابل از تهران تاحال پذیرفته نشده است.

براساس گزارش های سازمان های حامی حقوق بشر ایران، پس از جمهوری مردمی چین، بالاترین رقم اعدام ها در جهان را اجراء می کند.

سخنگوی وزارت خارجه افغانستان همچنان گفت که کابل خواستار دسترسی به "هزاران زندانی افغان در ایران" است. مشخص نیست که چی تعداد افغانها در ایران زندانی اند اما شماری از نمایندگان شورای ملی افغانستان گفته اند که شمار آنها به هزاران نفر می رسد.

آقای مستغنی گفت "تقاضاى ديگر ما اين است که براى محبوسين افغان در ايران، حق دسترسى به خدمات قونسلى داده شود و به سفارت افغانستان مقيم تهران و جنرال قونسل هايى که ما درايران داريم نيز امکانات اين فراهم شود که به افغانان محبوس، خدمات قونسلى را عرضه کنيم."

در یک خبر دیگر، شورای وزیران افغانستان تخصیص ۱.۶ میلیون دالر بودجه برای ریاست کارتوگرافی و جیودیوزی را منظور نمود تا با آن علایم سرحدی میان افغانستان و ایران را نوسازی کند.

افغانستان و ایران بیشتر از ۸۵۰ کیلومتر سرحد دارد که بخش های آن گذرگاه مهم قاچاق مواد مخدر دانسته می شود.
XS
SM
MD
LG